Uroczystości żałobne ks. kard. Glempa

W  Bazylice św. Krzyża w Warszawie odbyły się uroczystości żałobne ks. kard. Józefa Glempa, który zmarł w środę. Obecni byli księża kardynałowie, arcybiskupi, biskupi, kapłani, zakonnicy, żołnierze, strażacy, liczne poczty sztandarowe, a także delegacje różnych instytucji i organizacji oraz kilka tysięcy wiernych.

W niedzielę rano trumna z ciałem ks. Prymasa została przeniesiona do kościoła św. Krzyża, gdzie o godz. 9:00 sprawowana była Msza św. radiowa. Następnie odbyło się czuwanie modlitewne. O godz. 16:00 sprawowana była  Eucharystia żałobna, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce – ks. abp Celestino Migliore. Homilię wygłosił ks. abp Józef Michalik – przewodniczący KEP.

Homilia ks. abp. Józefa Michalika (słuchaj i czytaj)

Po uroczystościach wyruszył kondukt żałobny, który przeszedł z Bazyliki św. Krzyża do archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Tam w poniedziałek o godz. 11:00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. pogrzebowa. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

To właśnie o tych katolickich mediach, ks. bp wypowiadał się bardzo ciepło. Będą mu towarzyszyć w ostatniej drodze. Ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz drohiczyński wspomina jedno ze spotkań.

– Podziękował za dobro, które niesie Radio Maryja, głównie TV Trwam. To było dla nas wzruszające i bardzo ważne. Podziękowałem mu za to bardzo serdecznie. Z punktu widzenia duchowego – taka jest moja skromna interpretacja  – ks. Prymas czuł, że odchodzi z tego świata. Chciał odejść spokojnie z nadzieją i zapewnieniem, że będzie się modlił również w intencji Radia Maryja i TV Trwam, będąc już tam u Pana Jezusa z Matką Najświętszą – powiedział ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz drohiczyński.

Tłumy ludzi przybyły w sobotę do kościoła sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie wystawiono trumnę z ciałem zmarłego Prymasa. Za ks. kard. modlono się także na Jasnej Górze. WIĘCEJ 

Ks. kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia. Przez 23 lata był przewodniczącym KEP. Nominację na Prymasa Polski ks. kard. otrzymał 7 lipca 1981 r., w 1,5 miesiąca po śmierci Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl