Pielgrzymka Hospicjów Polskich na Jasną Górę

Na Jasnej Górze zakończyła się Pielgrzymka Hospicjów Polskich oraz 17. Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych.

Przedstawiciele hospicjów, w tym lekarze, pielęgniarki, a także kapelanie, posługujący pacjentom podejmowali od piątku  temat „Wyleczyć czasami, ulżyć często, pocieszyć zawsze”.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. abp Stanisław Nowak, senior archidiecezji częstochowskiej.

W homilii ks. abp zwrócił uwagę, że chorzy na raka bardzo często są skłonni widzieć przed sobą tylko ciemność śmierci.

– Do takich trzeba nam iść z wielkim sercem. Z całą wielkością naszego człowieczeństwa. Ze słowem Ewangelii pokoju i nadziei. Nadziei na życie wieczne. Jest Bóg – czeka na Ciebie. Po tym doświadczeniu, cierpieniu On obejmie Cię, dotknie, przyciśnie do serca. Tak czyni Ruch Hospicyjny i Opieki Paliatywnej  – powiedział ks. abp Stanisław Nowak.

Ks. abp w kontekście opieki nad terminalnie chorymi odniósł się do kwestii eutanazji.

– To jest bowiem demoniczne rozwiązanie, będące znakiem zagubienia się ludzkości i braku szczypty zdrowego humanitaryzmu, nie tylko wiary. Ruch hospicyjny zawsze stoi na antypodach metody podawania choremu pastylek skracających życie. Przecież tylko Bóg daje życie i tylko On może je zabierać, a właściwie przemieniać w inne. O wiele jaśniejsze, piękniejsze życie – powiedział ks. abp Stanisław Nowak.

RIRM

drukuj