fot. PAP

Msza św. w intencji śp. ks. kard. Józefa Glempa

W Katedrze Oliwskiej w Gdańsku odbyła się Msza św. w intencji śp. ks. kard. Józefa Glempa, Seniora Prymasa Polski.

Wierni, ks. biskupi, przedstawiciele władz samorządowych a także parlamentarzyści dziękowali podczas wspólnej Eucharystii za posługę śp. ks. kard. Józefa Glempa.

Uroczysta Msza św. której przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej sprawowana była w Bazylice Mniejszej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku.

– Po Prymasie Tysiąclecia był on Prymasem Przełomu. Przewodził Kościołowi w Polsce w czasach przełomowych, w czasach niezwykle trudnych. Tak łatwo było przeciągnąć strunę i spowodować lawinę ludzkich nieszczęść. Rozważnie, ale i odważnie nazywał po imieniu zło i dobropodkreślił ks. bp Andrzej Suski.

Homilię wygłosił ks. abp Sławoj Leszek Głódź [słuchaj i oglądaj]

Metropolita Gdański podkreślał, że ks. kard. Józef Glemp był świadom tej prymasowskiej drogi, jej znaczenia wielkości i siły. Odnosząc się do czasów komunizmu ks. abp przypomniał, że prymas Polski niósł miłość ku Ojczyźnie i pragnienie dla niej dobra.

Ks. kard. spostrzegł także szybko, że zachłysnęliśmy się wolnością tak, że niesie ona za sobą niebezpieczeństwa i zagrożenia – akcentował ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Pomawiano i pomawia się Kościół, że dąży do uczynienia z Polski państwa wyznaniowego. Miało to rzekomo stanowić śmiertelne zagrożenie dla młodej polskiej demokracji. Straszyli tym, szczególnie ci którzy niedawno chronili się pod kościelnym parasolem. Niepojęty opór przed wprowadzeniem religii do szkół, wielki problem ochrony życia poczętego. Promocja przez opiniotwórcze media neopogaństwa i moralnego nihilizmu w sferze obyczajowej. To trwa do dziś. Kryzys instytucji życia publicznego. Dochodzący do głosu prymat interesów partyjnych nad interesem państwa traktowanego jako dobro wspólne, ataki na Radio Maryja za złamanie swoistego monopolu, za wynikły z katolickich zasad ze społecznej nauki Kościoła ogląd różnych zagadnień życia społecznego i narodowego – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Na zakończenie Mszy św. odsłonięto pamiątkową tablicę.

– Chcemy wyrazić Tobie Księże Prymasie naszą wdzięczność za dobro, które w swym pobożnym życiu uczyniłeś. Za dzieła, które stworzyłeś, za miłość pasterską i troskę jaką darzyłeś tych, których prowadziłeś drogami nadziei ku zbawieniu. Znakiem tej wdzięczności niech będzie granitowa tablica pamięci modlitewnej, naszej archidiecezji, za obecność w Gdańsku dwóch prymasów: kard. Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa – dodaje ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Transmisję Mszy św. z Katedry Oliwskiej przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj