Zaprosić Go do swego życia

Wielbić Boga – to dać Mu miejsce w świecie, w swoim życiu, pozwolić Mu wejść w nasze czasy i nasze działania. Tam, gdzie Bóg jest wielbiony, człowiek nigdy nie będzie mały, będzie natomiast wielki, a przez to świat będzie jaśniejszy. Ojciec Święty mówił o tym podczas homilii wygłoszonej wczoraj, w trzecim dniu swej podróży apostolskiej do Bawarii, na placu przed sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Altoetting.
W tym miejscu, zwanym „bawarską Częstochową”, Papież zwrócił uwagę, że Maryja wprowadza tworzący się Kościół w modlitwę i jednocześnie sama jako osoba jest modlącym się Kościołem. – Ciągle jeszcze stoi przed Bogiem pośród wielkiej wspólnoty świętych jako jej centrum i prosi za nas, prosi swojego Syna, żeby na nowo zesłał Kościołowi i światu swojego Ducha i odmienił oblicze ziemi – mówił Benedykt XVI. Papież celebrował Mszę Świętą przy tym samym ołtarzu, przy którym modlił się 26 lat temu Jan Paweł II. Po Eucharystii Benedykt XVI przewodniczył procesji eucharystycznej.

Na Kapellplatz przed sanktuarium Matki Bożej od godz. 7.00 rano wierni, którzy przybyli z Bawarii i innych regionów Niemiec, a także m.in. z Polski, Austrii i Szwajcarii, przygotowywali się duchowo na spotkanie z Ojcem Świętym. Oczekiwali na Papieża z widocznym entuzjazmem. Młodzież czuwała całą noc. Po przylocie Benedykta XVI na stadionie w Altoetting powitali go ordynariusz diecezji Passawa ks. bp Wilhelm Schraml i premier Bawarii Edmund Stoiber. Przed Eucharystią, która rozpoczęła się o godz. 10.20, Ojciec Święty modlił się kilka minut w ciszy w pochodzącej z IX wieku kaplicy Łask (Gnadenkapelle) przed słynącą cudami drewnianą figurą Czarnej Madonny, która trzyma na ręku Dzieciątko. Wokół figury znajdują się srebrne urny z sercami katolickich władców Bawarii. Następnie Ojciec Święty przybył samochodem na plac przed sanktuarium, gdzie pozdrawiał pielgrzymów i błogosławił dzieci. Szaty liturgiczne, jakie miał na sobie Papież, to dar diecezji Passawa. Zostały wykonane z indyjskiego surowego jedwabiu. Na ornacie Siostry Cysterki z Thyrnau wyhaftowały złoty krzyż.

Matka Boża Łaskawa z Altoetting jest patronką Bawarii. Od 500 lat do sanktuarium pielgrzymują wierni z całej Europy, około miliona rocznie. „Miałem szczęście urodzić się w okolicach Altoetting. W moich wspomnieniach najpiękniejsze są wspólne pielgrzymki z rodzicami i rodzeństwem do tego cudownego miejsca” – pisał ks. kard. Joseph Ratzinger w książce biograficznej „Moje życie”. W 1980 r. prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary odwiedził Altoetting z Ojcem Świętym Janem Pawłem II podczas jego pielgrzymki do Niemiec. Ostatni raz w bawarskim sanktuarium maryjnym ks. kard. Ratzinger był 4 lata temu.

– Ojcze Święty, tutaj jesteś w domu! – powitał Papieża ks. bp Wilhelm Schraml, ordynariusz Passawy. Te słowa, jak również zapewnienie, że mieszkańcy tutejszej diecezji są dumni, iż Papież urodził się w pobliskim Marktl nad Inn, wywołały aplauz 60 tys. zgromadzonych. Hierarcha zapewnił, że w kaplicy Łask nadal będzie się odbywać modlitwa różańcowa w jego intencji. Oklaski rozległy się również, gdy hierarcha powiedział: – [Do Altoetting] może przyjechać każdy ze swoimi radościami i troskami, może powierzyć je Matce Bożej. Tego, kto przychodzi do Maryi, Ona bierze za rękę i prowadzi do Chrystusa, który uzdrawia człowieka. Tutaj objawia się niebo, które jest naszą prawdziwą ojczyzną. I zaznaczył: – To dotyczy każdego, kto tutaj przybywa, przede wszystkim każdego Bawarczyka; dotyczy także Papieża z Bawarii.

Benedykt XVI w homilii wskazał na Maryję jako nauczycielkę modlitwy. Nauczał, że nie wystarcza przyjąć Jezusa w Komunii, trzeba wszystko w swoim życiu oddać woli Pana. Widać to w postawie Maryi z Kany Galilejskiej. – Tak uczy nas Ona modlitwy: aby nie chcieć przedstawiać Bogu swojej woli i swoich życzeń, lecz pozostawić Jemu, co zechce uczynić. Od Maryi uczymy się pomocnej dobroci, ale także pokory i wielkoduszności, przyjmowania woli Bożej i zawierzenia Bogu, że Jego odpowiedź jest dla nas dobrem – wskazał Ojciec Święty.

Jedna z intencji modlitwy wiernych dotyczyła ofiar zamachów terrorystycznych – w 5. rocznicę ataku na World Trade Centrum. W procesji z darami swoje prace związane z tematem pielgrzymki Papieża – „Kto wierzy, nigdy nie jest sam” – przekazali uczniowie. Do ołtarza przyniesione zostały również ikona Matki Bożej, miniaturowa figura przedstawiająca Jana Pawła II (oryginalny pomnik stoi na Kapellplatz), „krzyż młodzieży” diecezji passawskiej oraz pamiątki wykonane przez osoby niepełnosprawne.

Bezpośrednio po Mszy Świętej wyruszyła procesja eucharystyczna z figurą Czarnej Madonny do nowej kaplicy Adoracji (Anbetungskapelle) przy kościele parafialnym pw. świętych Filipa i Jakuba. Benedykt XVI poświęcił kaplicę i jako pierwszy modlił się w tym miejscu. Następnie, pozdrawiając rozradowanych wiernych, udał się pieszo na odpoczynek do kapucyńskiego klasztoru św. Magdaleny.

Jolanta Tomczak, Altoetting
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl