Świat potrzebuje Boga!

Ojciec Święty pielgrzymuje po Bawarii

Krzyż Chrystusa to „nie” wobec przemocy i „miłość aż do ostatka”. Tego Boga potrzebuje dziś świat i każdy z nas. Takie przesłanie przekazał wczoraj Benedykt XVI swoim rodakom w czasie uroczystej Mszy św. na błoniach przy terenach targowych w Monachium. W drugim dniu swej pielgrzymki do Bawarii Ojciec Święty przewodniczył Eucharystii, w której uczestniczyło kilkaset tysięcy wiernych.

Sześciodniową podróż apostolską do Bawarii, gdzie urodził się i wychował, Ojciec Święty rozpoczął w sobotę. Przybył tu z przesłaniem: „Kto wierzy, nigdy nie jest sam”. Podczas powitania na lotnisku im. Franza Josefa Straussa w Monachium Benedykt XVI wskazał na dwa wymiary swojego pielgrzymowania: – Jestem tu przede wszystkim dlatego, by wyrazić moją głęboką wdzięczność, jaką odczuwam wobec wszystkich, którzy przyczynili się do uformowania mojej osobowości. Przybyłem tu jednak również jako następca apostoła Piotra, aby na nowo umocnić i potwierdzić głęboką więź między siedzibą Biskupa Rzymu a Kościołem w naszej ojczyźnie – mówił. Ojciec Święty apelował także o przekazywanie kolejnym pokoleniom wartości wiary, które od wieków są w Bawarii cenione i które ukształtowały również jego.

W homilii podczas niedzielnej Mszy św. Papież zwracał uwagę na kwestię stopniowego odwracania się ludzi od Boga i wiary. Świat potrzebuje Boga i wiary, nauczał, dodając, że zachodni świat zagubił wiarę w Boga, a ludzie mają przytępiony słuch na Jego głos. Ojciec Święty pośrednio skrytykował niemiecki Kościół katolicki, który – jak zauważył – bardziej jest zaangażowany w Azji i Afryce na płaszczyźnie socjalnej niż tak potrzebnej i koniecznej – ewangelizacyjnej. Podkreślił, że spraw socjalnych i Ewangelii nie powinno się rozdzielać.

Jolanta Tomczak, Waldemar Maszewski, Monachium

Słyszeć i świadczyć

Ewangelizacja musi postępować, trzeba nawracać serca, aby także sprawy socjalne posuwały się do przodu, aby prawo Boże i miłość były decydującymi wyznacznikami w porządku świata. To orędzie kieruje do nas Benedykt XVI z Bawarii. Wrażliwość jednak wielu medialnych komentatorów papieskiej pielgrzymki skupia się na kwestii papieskiego wieku i pytaniach, czy jest to jego ostatnia podróż do ojczyzny oraz na ile przebiega ona w gorszej atmosferze niż przed rokiem w Kolonii.

Znamienne w tym kontekście stają się słowa stanowiące główny wątek nauczania papieskiego w czasie niedzielnej Mszy św., a nawiązujące do ewangelicznego uzdrowienia przez Jezusa głuchoniemego: „Effatha, to znaczy: otwórz się”. Tak, w dzisiejszym świecie, także w świecie mediów, uzdrowienia potrzebuje brak słuchu na Boga, na Jego działanie i Jego słowo, niezdolność dostrzeżenia Jego stwórczego dzieła i podstawowych praw natury. Choć Ojciec Święty przybył do ukochanej ojczyzny, to już w papieskich przemówieniach i homiliach widać, że wymiar sentymentalny tej podróży nie przesłoni jej apostolskiego charakteru. Oby uszy dziennikarzy, ale i wszystkich śledzących papieskie przesłanie z Bawarii, były otwarte na ten ewangeliczny wymiar. A zatem: Effatha!

Sławomir Jagodziński
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl