By Ablakok - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57961821

Wspomnienie świętej Barbary

Dokładnie dziś przeżywamy wspomnienie św. Barbary, tym samym swoje święto obchodzą górnicy. Na Śląsku uroczystości tzw. barbórki trwają od kilku dni. W kościołach sparowane będą Msze święte w intencji górników.

Podczas okolicznościowych akademii z okazji wspomnienia świętej Barbary wręczane są odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci, grają górnicze orkiestry, a związki zawodowe organizują biesiady. Po południu w woj. śląskim wizytę złoży prezydent Andrzej Duda.

Barbórka to również okazja do omówienia sytuacji w górnictwie i podkreślenia, że to przede wszystkim święto ludzi ciężkiej pracy – zaznaczył Bogusław Hutek szef górniczej „Solidarności”.

– Barbórka jest przede wszystkim świętem świętej Barbary, czyli tej, która pilnuje górników, żeby bezpiecznie pracowali. Na każdej kopalni są ołtarze świętej Barbary, gdzie wierni podchodzą, aby się modlić, prosząc o szczęśliwy zjazd, pracę oraz wyjazd. To dla nas ważne święto. 4 grudnia wszędzie tam, gdzie są kopalnie, w parafiach odbywają się Msze święte. Górnicy modlą się o szczęśliwą pracę. Ponadto tam, gdzie są orkiestry górnicze, jest pobudka na osiedlach górniczych – mówił Bogusław Hutek.

Tegoroczne święto górników odbywa się jednak w smutniejszej atmosferze. Przew. Bogusław Hutek przypomniał, że w ostatnim czasie zginęło pięciu górników: czterech w kopalni Sobieski i jeden w kopalni Staszic. Barbórka będzie okazją do uczczenia ich pamięci.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl