Katastrofa górnicza w czeskiej kopali; niedziela w Polsce będzie dniem żałoby narodowej

Dwunastu spośród trzynastu górników, którzy zginęli w czeskiej kopalni w Karwinie, to Polacy. Na miejsce tragedii przyjechali premierzy obu krajów Mateusz Morawiecki i Andrej Babiš. Akcja ratunkowa nie może być kontynuowana. Najbliższa niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej.

Była godz. 17.16. W miejscowości Karwina w Czechach, gdzie pod ziemią pracowało łącznie 23 górników, doszło do wybuchu. Rozpoczęła się akcja ratownicza. Dlatego jeszcze wczoraj – na polecenie premiera – polscy ratownicy udali się na miejsce dramatu. Dzisiaj dołączył do nich sam premier Mateusz Morawiecki.

– 12 górników ma obywatelstwo polskie, 12 górników jest Polakami, w tym jeden z nich od ponad 20 lat mieszka na terenie Republiki Czeskiej – mówił szef rządu.

Dwunastu spośród trzynastu górników, którym nie udało się pomóc. Zostali pod ziemią. I w ocenie strony czeskiej nie ma szans, by ktokolwiek przeżył. Akcja ratunkowa nie może być kontynuowana. Pod ziemią wciąż jest pożar, a to grozi kolejnymi wybuchami. Służby działają. Do chodników wpuszczany jest azot, a to może potrwać co najmniej kilka godzin.

– Rozmawiałem z polskim premierem, który już tu był, polski zarząd kopalni wysłał tu dwie jednostki ratunkowe, ludzie z polskiej kopalni wchodzą w skład grupy śledczej, a zespoły brały udział w akcjach ratowniczych. Wszyscy mają nadzieję, że zespoły pomogą oszukać ofiary tak szybko, jak to możliwe, ale bez narażania własnego życia – podkreślał premier czeskiego rządu.

– Chciałem wyrazić wyrazy najgłębszego współczucia, żalu w związku z tym, co się stało, z tą straszną tragedią tutaj, wszystkim rodzinom ofiar, wszystkim rodzinom poszkodowanych, bo są też osoby, które są ratowane w szpitalu. Jeden z polskich górników ma bardzo rozległe poparzenia, jest w bardzo ciężkim stanie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

I do niego do szpitala w Ostrawie udał się premier Mateusz Morawiecki. Według deklaracji szefa rządu, państwo polskie – i tu cytat – „roztoczy opiekę nad wszystkimi rodzinami ofiar górników i nad tymi wszystkimi, którzy przeżyli”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl