Fot. pixabay.com

Wicepremier J. Sasin: Węgiel kamienny, brunatny – to nasze bogactwo naturalne

Siarka, węgiel kamienny, brunatny, miedź, gaz ziemny – to nasze bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki – podkreślił Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych, w życzeniach barbórkowych skierowanych do pracowników branży górniczej.

Jacek Sasin przypomniał, że 4 grudnia przypada Dzień Górnika. Z tej okazji skierował „serdeczne słowa do wszystkich pracowników branży górniczej”.

„Dzień świętej Barbary – patronki górników, to szczególna okazja do refleksji nad wieloletnią tradycją górnictwa w Polsce. W tym dniu pragnę przekazać wyrazy szacunku, uznania oraz podziękować za codzienne zaangażowanie górników i pracowników branży wydobywczej. (…) Siarka, węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, gaz ziemny – to nasze bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki” – przekazał wicepremier w życzeniach barbórkowych zamieszczonych w niedzielę na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych.

„Nie byłoby ono możliwe, gdyby nie współdziałanie tysięcy osób – geologów, inżynierów, pracowników nadzoru i służb ratunkowych – a przede wszystkim górników. Dziś wszyscy Polacy są myślami z tymi, którzy każdego dnia wykonują swoje obowiązki z narażeniem życia” – podkreślił.

Jak wskazał, 4 grudnia wspominamy również tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją ofiarną pracę.

„Nie ma ich wśród nas, odeszli na wieczną szychtę, ale pozostaną zawsze w naszych sercach, jako symbol poświęcenia dla drugiego człowieka” – przekazał.

„Dziś jedyne słowo, które przychodzi na myśl to „dziękuję”. Za państwa trud, zaangażowanie, poświęcenie. Za etos pracy i życia górnika, pielęgnowanie tradycji i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie. W dzień uroczystych obchodów dnia patronki górników dziękujemy również państwa najbliższym. Oni każdego dnia wspierają państwa, otaczając opieką i troską” – zaznaczył Jacek Sasin.

Podziękowania górnikom wyraziła w niedzielę także Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

„Dzisiaj 4 grudnia – Barbórka. Dziękuję górnikom, gazownikom i naftowcom za ich pracę i zaangażowanie, które odgrywają szczególną rolę w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Niech święta Barbara ma was zawsze w opiece” – napisała Anna Moskwa na Twitterze.

Przypadająca w niedzielę Barbórka jest tradycyjnym Dniem Górnika obchodzonym co roku 4 grudnia. Barbórka obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, gdzie wydobywa się węgiel kamienny, ale też w innych regionach, gdzie świętują między innymi górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest około 7,5 tysiąca zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia niespełna 170 tysięcy pracowników, w tym ponad 75 tysięcy w kopalniach węgla kamiennego.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl