Premiera filmu „To się nie kończy… Historia dzieci z obozu na Przemysłowej” już w najbliższą środę
„To się nie kończy… Historia dzieci z obozu na Przemysłowej” to tytuł najnowszego filmu dokumentalnego, którego premiera odbędzie się 7 grudnia 2022 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi o godz. 18.00. Najnowsza produkcja zrealizowana przez Muzeum Dzieci Polskich w reż. dr. Mateusza Winkla opowiada o losach byłych więźniów obozu na Przemysłowej.
Uroczysta premiera, zaplanowana na 7 grudnia 2022 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi, wpisuje się w obchody 80. rocznicy utworzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi.
🗓 #TegoDnia 80 lat temu – pod pretekstem „izolacji małoletnich Polaków i wychowywania ich poprzez pracę" – Niemcy stworzyli w Łodzi obóz dla polskich dzieci (Kinder-KL Litzmannstadt). Nieletnich więźniów wyniszczały: głód, choroby i ciężka praca. #NiemieckieObozy pic.twitter.com/Tu6WFuIiZ4
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) December 1, 2022
Historia obozu, którą na co dzień przybliża Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, jest niezwykle poruszająca, gdyż opowiada o tragicznych losach dzieci – bezbronnych ofiarach II wojny światowej.
– Głód, poniżenie, tęsknota, śmierć – nie sposób wyobrazić sobie bezmiaru dziecięcego cierpienia małych więźniów niemieckiego obozu w Łodzi przy ulicy Przemysłowej. Naszym obowiązkiem jest sprawić, by nigdy nie zapomniano o tej tragedii – tłumaczy dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum. [czytaj więcej]
Uczestnicy wydarzenia wysłuchają również koncertu w wykonaniu orkiestry i chóru Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, a także utworu pt. „Tu liczył się tylko numer” zespołu FORTECA.
Osoby, które chcą wziąć udział w premierze, prosimy o zgłoszenie na adres e-mailowy: [email protected].
Zapisy trwają do 5 grudnia 2022 roku.
Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji PGE.
Partnerami wydarzenia są: Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.
Patronat honorowy sprawują: prof. dr hab. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego; oraz Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP3 Łódź, Radio Łódź, TV Trwam i Radio Maryja.
Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmów