fot. PAP/Zbigniew Meissner

W Wadowicach odbył się wieczór modlitewny w intencji obrony świętości Jana Pawła II

W Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach sprawowana była Msza święta w obronie czci św. Jana Pawła II. W homilii ks. Andrzej Scąber wezwał do obrony wielkiego dorobku Papieża, który został brutalnie zaatakowany.

W kontekście zarzutów ukrywania przestępstw seksualnych, w homilii ks. Andrzej Scąber wskazał część działań, jakie podejmował św. Jan Paweł II, by bronić pokrzywdzonych i karać tych, którzy dopuszczają się grzechu.

– W 1983 r. Jan Paweł II promulgował nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, w którym jednoznacznie zobligował przełożonych kościelnych do karania członków kleru będących sprawcami wykorzystywania seksualnego małoletnich, nie wyłączając wydalenia ich ze stanu duchownego – mówił ks. Andrzej Scąber, sędzia pomocniczy w procesie beatyfikacyjnym Karola Wojtyły.

Papież ogłosił też Katechizm Kościoła Katolickiego, który w art. 2389 stwierdza, że „nadużycia seksualne popełnione przez dorosłych na dzieciach lub młodzieży powierzonych ich opiece są grzechem będącym jednocześnie gorszącym zamachem na integralność fizyczną i moralną młodych”.

Ks. Andrzej Scąber zwrócił uwagę, że „od połowy lat 80. do połowy lat 90. ubiegłego wieku skandal wykorzystania seksualnego rysował się dla Jana Pawła II głównie jako problem kościoła w USA i krajach anglosaskich”.

– Dlatego w 1994 roku wydał indult, czyli przepisy doprecyzowujące Kodeks Prawa Kanonicznego dla Kościoła w USA, którego celem było zapewnienia większej ochrony dzieci i młodzieży poprzez uzgodnienie przepisów kościelnych z prawem cywilnym amerykańskim. W 1996 roku wydał podobny indult dla Kościoła w Irlandii – podkreślił kapłan.

W 2001 r. ogłoszono dokument Obrona Świętości Sakramentów.

– Dziecko zostało w nim ukazane jako jeden ze skarbów, który za wszelką cenę należy chronić. Krzywda wyrządzona dziecku w sferze seksualnej została uznana za jedno najcięższych przestępstw kościelnych i zrównana z profanacją Najświętszego Sakramentu czy złamaniem tajemnicy spowiedzi. Nad wszystkimi przypadkami wykorzystania seksualnego małoletnich od momentu uprawdopodobnienia się przestępstwa i jego zgłoszenia miała czuwać Kongregacja Nauki Wiary – powiedział ks. Andrzej Scąber.

Duchowny podkreślał, że podczas procesu beatyfikacyjnego Ojca Świętego „nie było głosów wskazujących, iż Karol Wojtyła jako biskup i papież dopuszczał się zaniedbań”.

– Sprawa była publiczna (…). Gdzie byli pokrzywdzeni w 2005 r., kiedy rozpoczynał się proces? Wtedy istniała już świadomość tego przestępstwa, także w przestrzeni publicznej. Dlaczego nikt nie przyszedł (…), nie poinformował o zaniechaniach i tuszowaniu przestępstw przez abp. Wojtyłę? Z całą mocą i pod przysięgą mogę zeznać, że takich zgłoszeń w Krakowie nie było – podsumował duchowny.

Ks. Andrzej Scąber wezwał do obrony wielkiego dorobku Papieża, który został brutalnie zaatakowany. Po Eucharystii w wadowickiej bazylice wierni przeszli z relikwiami św. Jana Pawła II przed okno domu rodzinnego Karola Wojtyły, gdzie zaśpiewali „Barkę”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl