fot. Tomasz Strąg

Rodzina Radia Maryja dziękuje za pontyfikat i dar życia Papieża Polaka w 100. rocznicę Jego urodzin

W Polsce trwają uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II. Za dar życia i pontyfikat Papieża Polaka dziękuje dziś także Rodzina Radia Maryja skupiona wokół sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Świątynia powstała jako wotum wdzięczności za największego z rodu Słowian. Dziś przypada również 4. rocznica konsekracji toruńskiego sanktuarium.

 

W toruńskim sanktuarium o godz. 12.00 sprawowana była uroczysta Msza św. z racji przypadającej dziś setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej.

– Sanktuarium przechowuje ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej, w którą Ojciec Święty tak często się wpatrywał, przed którą się modlił, przy której – wzorem Maryi – rozważał w sercu Słowo Boże i przy której sprawował Najświętszą Ofiarę. Kiedy dzisiaj obchodzimy również rocznicę konsekracji tej świątyni, dobrze odnowić w sobie świadomość niezastąpionej roli naszych kościołów. One służą doskonaleniu człowieka w jego wymiarze duchowym – zaznaczył ks. abp Andrzej Suski.

Słowo do zebranych w sanktuarium skierował Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. List szefa państwa polskiego odczytała Grażyna Ignaczak-Bandych, dyrektor generalny Kancelarii Prezydenta RP. Andrzej Duda przypomniał, że wizyta Papieża Polaka w Toruniu z czerwca 1999 r. na trwałe zapisała się „w historii tej ziemi oraz w sercach jej mieszkańców”.

„Świadczy o tym choćby aleja imienia Jana Pawła II, to piękne sanktuarium, któremu patronuje, a także inspirowane myślą Ojca Świętego dzieła społeczno-religijne, które powstały pod patronatem Radia Maryja. Rozgłośni, o której św. Jan Paweł II powiedział, że <<wychodzi naprzeciw podstawowym potrzebom człowieka, uwzględniając przede wszystkim potrzeby religijne (…), a jej cenny wkład (…) w dzieło Nowej Ewangelizacji buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości>>” – podkreślił w liście prezydent.

W trakcie Eucharystii została wniesiona księga, w której są wypisane Msze św. sprawowane w kraju i za granicą w intencji powołań kapłańskich oraz zakonnych.

To dar na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II – zaznaczył kustosz świątyni o. Andrzej Laskosz CSsR. Jak dodał, toruńskie sanktuarium to wyjątkowe miejsce dla Rodziny Radia Maryja, które jest wotum wdzięczności za pontyfikat Papieża Polaka.

– Tu jest jego wyjątkowe miejsce. Dla Rodziny Radia Maryja ogromny dar. On w sposób szczególny kochał Radio Maryja i wspiera na pewno teraz całą Rodzinę Radia Maryja już od Pana Boga w niebie – powiedział o. Andrzej Laskosz.

Podczas Mszy św. dziękczynnej za Papieża Polaka w toruńskim sanktuarium odbyło się także zaprzysiężenie nowych kandydatów do Bractwa Św. Jana Pawła II.

radiomaryja.pl

drukuj