fot. PAP/EPA

W Bazylice św. Stefana w Budapeszcie odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II

Pomnik św. Jana Pawła II został odsłonięty w poniedziałek w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie podczas Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat Papieża Polaka. Potem odprawiono także mszę w intencji dziękczynnej za św. Jana Pawła II w Kościele Polskim.

Biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej i proboszcz Bazyliki św. Stefana Gyoergy Snell pobłogosławił pomnik Jana Pawła II podczas Mszy św. koncelebrowanej wspólnie z proboszczem polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztofem Grzelakiem. Msza św. była transmitowana na żywo w internecie.

Wykonany z brązu pomnik naturalnych rozmiarów został zaprojektowany przez węgierskich artystów, braci Laszlo i Norberta Kotormanów. Stanął wewnątrz bazyliki zaraz przy wejściu. Jan Paweł II jest na nim przedstawiony z obiema dłońmi uniesionymi w geście błogosławieństwa.

Pomnik jest osobistym darem Snella. Kiedy go rano odsłonięto, bazylika była jeszcze sprzątana i odkażana przed otwarciem po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Poniedziałek jest pierwszym dniem, kiedy w archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej można już publicznie odprawiać Msze św.

Wierni – zarówno Polacy, jak i Węgrzy – byli już natomiast obecni podczas późniejszej Mszy św. w kościele polskim, koncelebrowanej przez ks. Grzelaka. Mszę odprawiono po polsku, ale było czytanie po węgiersku.

W kościele polskim znajdują się od 2015 r. relikwie krwi św. Jana Pawła II. Ks. Grzelak prosząc o wstawiennictwo polskiego Papieża udzielił nimi błogosławieństwa.

„To dla nas ważne, bo to nas wspiera w naszych prośbach i dziękczynnych modłach do Jana Pawła II, daje poczucie bliskości i wyraża wagę tego miejsca” – powiedziała członek zarządu Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Katarzyna Takacsne Kalińska.

Dodała, że polscy wierni na Węgrzech odbierają jako „dobry znak” fakt, że właśnie 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II jest dniem, kiedy w Budapeszcie można odprawiać po raz pierwszy po przerwie liturgie publiczne.

„Nikt nawet nie marzył, że właśnie od tego dnia będzie można nie tylko duchowo łączyć się w Eucharystii i uczestniczyć wspólnie w ważnych dla nas wydarzeniach religijnych” – powiedziała.

Eucharystia w kościele polskim odprawiona została w ramach akcji „100×100 – sto Mszy św. na setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły”. [czytaj więcej]

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl