fot. PAP/Leszek Szymański

Do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie trafił fragment Muru Berlińskiego

Do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie trafił fragment Muru Berlińskiego. Przez dekady oddzielał on wschód od zachodu Europy. Fragment muru symbolizuje wkład Papieża Polaka w pokojowe zmiany jakie zaszły na Starym Kontynencie i na świecie. W uroczystości jego odsłonięcia w muzeum uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że Jan Paweł II całym swoim życiem świadczył o tym, że świat trzeba nie tylko zrozumieć, ale trzeba go też zmieniać na lepsze.

– Przyszedł na świat w pokoleniu Kolumbów. W pokoleniu, które doświadczyło strasznej II wojny światowej i później, którzy przeżyli, lat komunizmu. Jego głęboka wiara w to, że również w obliczu dwóch strasznych totalitaryzmów jesteśmy powołani do siania dobra, do szerzenia tego, co dobre udzielała się innym. Udzielała się coraz większej liczbie ludzi aż wreszcie udzieliła się całej Polsce i całemu światu. Jan Paweł II, nasz wielki, wspaniały rodak zmienił historię świata. To dzięki niemu, dzięki „Solidarności” upadł komunizm i przez kolejne lata możemy tworzyć wolną Polskę – podkreślił szef rządu Mateusz Morawiecki.  

Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel powiedział, że przekazanie fragmentu Muru Berlińskiego w tym dniu jest podziękowaniem Polsce i Janowi Pawłowi II za wkład w obalenie tego muru.

– Tylko nieliczne fragmenty tego typu są jeszcze dostępne. Tym bardziej cieszymy się, że możemy dziś w imieniu Republiki Federalnej Niemiec uroczyście przekazać tę darowiznę na rzecz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dziękuję bardzo muzeum za dobrą i intensywną współpracę w ramach przygotowania tego wspaniałego wspólnego projektu. Oddajemy dziś hołd jednej z największych polskich osobistości wszechczasów – człowiekowi stulecia. Nie lękajcie się – tymi słowami Papież Jan Paweł II dał nam wszystkim nadzieje i siłę zaznaczył Rolf Nikel.  

Oryginalny fragment pochodzi z pierwszego rzędu Muru Berlińskiego pomiędzy centrum Berlina a dzielnicą Treptow. Został on przekazany przez Republikę Federalna Niemiec.

 

RIRM

drukuj