fot. nbp.pl

Monety kolekcjonerskie z okazji kanonizacji Jana Pawła II

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie upamiętniające kanonizację Jana Pawła II. Wśród oferowanych typów znajdują się, m.in. moneta złota o nominale 100 zł i srebrna o wadze 1 kg.

Wizerunki monet są identyczne. Na pierwszej stronie widnieje wizerunek Papieża Polaka, natomiast na awersie polskie godło. Nominał 100 zł wyceniono na kwotę 1650 zł, nominał 500 zł na 7800zł oraz 10 na 125 zł. Dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold można zamieniać po cenie nominalnej, w kasach oddziałów okręgowych NBP.

Jak wskazuje Przemysław Puk z biura prasowego NBP, monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Papieża Polaka cieszą się wielkim zainteresowaniem.

– Monety z wizerunkiem Papieża Polaka bite są od lat 80-tych, wtedy też pierwsze monety kolekcjonerskie zostały wprowadzone do obiegu. (…) Wyemitowaliśmy monety z okazji beatyfikacji; jest także banknot kolekcjonerski poświęcony osobie Jana Pawła II. Tym razem zwiększyliśmy emisję monety „2 zł” ze stopu Nordic Gold, którą można wymienić na zwykłą monetę „2 zł”. Jest ich przygotowanych 1.600.000. Monety srebrnej mamy 50 tys. To moneta o nominale 10 zł. Monety złotej jest 5 tys. o nominale 100 zł. Jest jeszcze moneta kilogramowa, srebrna – to już dla naprawdę wytrawnych kolekcjonerów. Jej nakład jest bardzo symboliczny: 966 sztuk, czyli data chrztu Polski – mówi Przemysław Puk.

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich NBP zaplanowana jest na 24 kwietnia. Tego dnia do obiegu zostaną wprowadzone monety o nominałach 200 zł, 10 zł i 2 zł, upamiętniające 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego.

RIRM

drukuj