W niedzielę papież Franciszek odwiedzi Wspólnotę Sant’Egidio z okazji jubileuszu 50-lecia

Wspólnota Sant’Egidio skończyła 50 lat; z tej okazji już w najbliższą niedzielę odwiedzi ją papież Franciszek – poinformowało w komunikacie przesłanym w piątek PAP biuro prasowe Wspólnoty Sant’Egidio.

Jak podali organizatorzy, spotkanie odbędzie się na Placu Santa Maria in Trastevere, przed rzymską bazyliką, w której odbywa się codzienna modlitwa Wspólnoty.

W ciągu swojego pięcioletniego pontyfikatu papież Franciszek kilkakrotnie spotkał się ze Wspólnotą Sant’Egidio, m.in. odwiedził jej siedzibę na Zatybrzu w czerwcu 2014 r., we wrześniu 2016 r. wziął udział w Asyżu w międzyreligijnym spotkaniu z cyklu „Ludzie i Religie”, a w kwietniu 2017 r. modlił się ze Wspólnotą w kościele św. Bartłomieja – Sanktuarium Nowych Męczenników na Wyspie Tyberyjskiej w Rzymie.

Autorzy komunikatu zaznaczyli, że Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie zrzesza ok. 60 tys. osób w 73 krajach.

Cytowany w komunikacie przewodniczący Wspólnoty Marco Impagliazzo przypomniał, że nazwa wybrana została w latach 70. i wzięła się od miejsca, w którym Wspólnota znalazła swój dom – kościoła Sant’Egidio (św. Idziego) w sercu rzymskiego Zatybrza.

„Tak zaczęła się przygoda, która doprowadziła Wspólnotę na peryferia ludzkie i egzystencjalne wszystkich kontynentów, od zaangażowania na rzecz osób w różny sposób ubogich – bezdomnych, samotnych osób starszych, dzieci ulicy w Afryce i Ameryce Łacińskiej, młodych wzrastających w Szkołach Pokoju, więźniów – po programy walki z AIDS i rejestracji urodzeń (…), od dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu” po działania na rzecz pokoju, takie jak porozumienie pokojowe z 4 października 1992 r. kończące wojnę domową w Mozambiku, w której zginęło około miliona osób” – czytamy w komunikacie.

Jego autorzy podali, że Wspólnota Sant’Egidio była także pomysłodawcą korytarzy humanitarnych, dzięki którym rodziny uchodźców z Syrii, przebywające w obozach w Libanie, dostały się do Europy, a następnie otrzymały na miejscu wsparcie w postaci dachu nad głową, edukacji dla dzieci i poszukiwania pracy dla dorosłych. Projekt rozpoczęty w grudniu 2015 roku, dzięki porozumieniu pomiędzy Wspólnotą Sant’Egidio, Federacją Kościołów Ewangelickich we Włoszech i Kościołem Waldensów z jednej strony, a ministerstwami spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych Włoch z drugiej, pozwolił na przyjazd z Libanu ponad tysiąca uchodźców, przede wszystkim syryjskich.

„Nowy korytarz humanitarny, we współpracy z Konferencją Episkopatu Włoch, otwarto z Etiopii dla 500 uchodźców z Rogu Afryki. W 2017 roku ten model, który łączy konieczność ratowania życia ludzkiego z troską o bezpieczeństwo i promuje integrację, został przyjęty w Europie poprzez otwarcie nowych korytarzy humanitarnych także we Francji i w Belgii” – podkreślili autorzy komunikatu.

Przypomnieli, że w ostatnich latach wzrosło zaangażowanie Wspólnoty na rzecz zakończenia kilku konfliktów, zwłaszcza toczących się w Afryce. 9 czerwca w Rzymie podpisano porozumienie polityczne na rzecz pokoju i pojednania narodowego w Republice Środkowoafrykańskiej, możliwe dzięki mediacji Wspólnoty Sant’Egidio we współpracy z ONZ – dwoje przedstawicieli Wspólnoty przedstawiło tę sprawę w Radzie Bezpieczeństwa.

Wspólnota Sant’Egidio prowadziła też negocjacje zmierzające do posunięcia naprzód procesów pokojowych w Libii i Iraku. Wreszcie na Mindanao na Filipinach członkowie Wspólnoty są aktywnymi członkami grupy mediatorów działających na rzecz implementacji porozumienia pokojowego podpisanego w 2014 r.

W Polsce Wspólnota działa w pięciu miastach: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Chojnie i Szczecinie. Całoroczna działalność jej członków koncentruje się na pomocy osobom ubogim i bezdomnym, czego wyrazem jest bożonarodzeniowy obiad. W minione Święta do stołu ze Wspólnotą Sant’Egidio zasiadło w Polsce ponad tysiąc gości.

W październiku 2017 r. Wspólnota zorganizowała Tydzień modlitwy za uchodźców „Umrzeć z nadziei”. Liturgie, w czasie których wymieniane były imiona i krótkie historie osób, które w ostatnich miesiącach zginęły podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną, odbyły się w 15 miastach Polski.

Wspólnota już po raz czwarty przygotowała też w Warszawie Ekumeniczną Liturgię Męczenników „Wierni łagodnej sile miłości”, w czasie której wspominano imiona chrześcijan różnych wyznań, którzy w ostatnich latach oddali swoje życie za wiarę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl