VI dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

VI dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego odbył się pod hasłem: „Oto Ciało Moje, oto Krew Moja”. Kaznodzieje  przybliżali kolejną część Mszy świętej – konsekrację.

Pierwszą Mszę świętą o godzinie 06.00 celebrował o. Stanisław Pancerz CSsR – redemptorysta z tuchowskiego domu zakonnego. Po Mszy świętej brat Dominik Król CSsR odśpiewał wraz z ludem Godzinki ku czci Matki Bożej Bolesnej.

O godzinie 07.00 rozpoczęła się druga tego dnia Eucharystia, której przewodniczył o. Zbigniew Bruzi CSsR – misjonarz ludowy mieszkający w domu tuchowskim. On też skierował do wiernych słowo. Motywem przewodnim jego przepowiadania była konsekracja. Według o. Zbigniewa pielgrzymi dotarli tym samym do centrum Eucharystii. Podkreślił, że zanim Jezus został wywyższony na krzyżu, ustanowił Najświętszy Sakrament, aby w nim być z nami obecny do końca świata. Każda Msza święta musi być dla nas coraz większym pogłębieniem, refleksją nad ogromem tego, co uczynił dla nas Bóg.

Kolejnym punktem odpustowego planu była modlitwa o powołania poprowadzona o godzinie 08.40 przez dwóch nowicjuszy Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela – braci Łukasza i Huberta. Bracia opowiedzieli słuchaczom, czym jest dla nich ten święty czas i doświadczenie przeżywania zakonnej próby.

O godzinie 09.00 rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem o. Kazimierza Pelczarskiego CSsR – pedagoga i misjonarza z tuchowskiego domu. Kazanie, podobnie jak o godzinie 07.00, wygłosił o. Zbigniew Bruzi CSsR.

Godzina 10.40 była momentem „kwadransu powołaniowego”, który poprowadziło dwóch kolejnych braci z nowicjatu redemptorystów – bracia Krystian i Patryk. Składały się na niego krótkie opisy życia nowicjackiego i dzielenie się własnym świadectwem dojrzewania w relacji z Chrystusem oraz rozeznawania drogi Bożej w ich życiu.

Mszy świętej o godzinie 11.00 przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, ks. bp Leszek Leszkiewicz, pełniący też obowiązki delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników. Na Mszę św. przybyły bowiem pielgrzymki rolników i pszczelarzy z wielu miejscowości, wśród których wyróżniały się poczty sztandarowe kół, związków i stowarzyszeń pszczelarskich, sadowniczych i rolniczych. Celebracji eucharystycznej towarzyszyła orkiestra z Siedlisk Tuchowskich.

Ksiądz biskup w homilii jako temat przewodni obrał postać rolnika i konsekrację. Przyznał, że w potocznym rozumieniu rolnik z polskiej wioski jest strażnikiem wiary, który przechowuje ją jak bezcenny skarb i przekazuje swym potomkom, nie dopuszczając, aby ojczyzna pozostała bez Boga. Ogromną tragedią współczesnych ludzi jest powolny zanik wiary w obecność Jezusa w Eucharystii. Kiedy jej zabraknie, zaczniemy niechybnie traktować Ciało i Krew Pańską jako element dekoracji, dodatek.

– Uświadom sobie, że moment konsekracji jest momentem twojego zbawienia. Zaangażuj całą swą wolę, rozum, siły, aby przyjąć, jak bardzo jesteś mały wobec swego Boga. Poza tym rozmawiaj ze swoją rodziną, rozmawiajmy  w naszych domach o Eucharystii, wierze, o tym, że kiedy padają słowa konsekracji – Jezus wchodzi w komunię z nami. Kiedy to zrozumiemy, padniemy przed Nim na kolana i poprosimy o miłosierdzie. Wtedy przechowamy wiarę i staniemy się radością Pana Boga – pouczał.

Suma odpustowa pod przewodnictwem księdza biskupa zakończyła się tradycyjnie wystawieniem Najświętszego Sakramentu i krótką adoracją poprowadzoną przez głównego celebransa.

Popołudniowy plan 6. dnia odpustu rozpoczął się o godzinie 14.10 koncertem zespołu ,,Pokolenia” na placu sanktuaryjnym. Koncert odbył się z okazji Pielgrzymki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci do tronu Matki Tuchowskiej. Ważnym momentem tego radosnego wydarzenia był telefon od Madzi Buczek – założycielki Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Koncert zakończony został koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzoną przez braci nowicjuszy oraz dzieci zgromadzone tłumnie na dziedzińcu obok bazyliki.

Pierwsza popołudniowa Eucharystia rozpoczęła się o godzinie 15.15. Zgromadziła ona pielgrzymów z kolejnej już pielgrzymki PKRD do Matki Bożej Tuchowskiej. We Mszy uczestniczył również zespół ,,Pokolenia”, który swą muzyką towarzyszył celebracji eucharystycznej. Mszę świętą wraz z koncelebrą sprawował ojciec Szczepan Hebda CSsR – dyrektor Centrum Powołań Redemptorystów, natomiast kazanie do dzieci i ich opiekunów skierował o. Piotr Detlaff CSsR. Uwagę dzieci skierował na to, jaką porę roku dziś mamy, a następnie spytał, co dzieci mogą robić latem, w wakacje. Po wymienieniu wielu wspaniałych atrakcji tej pory roku o. Piotr przypomniał 3 główne zasady Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, swoisty plan minimum na wakacje: 1. Nie ma dnia bez modlitwy rano i wieczorem, 2. Nie ma niedzieli i święta bez Mszy Świętej, 3. Nie ma miesiąca bez spowiedzi świętej. Na koniec o. Piotr Detlaff zwrócił się do matek i ojców z przypomnieniem i apelem – przypomniał, jak ważne jest świadectwo modlących się, spowiadających, kochających Boga rodziców. Na koniec Mszy św. o. Szczepan Hebda wystawił na ołtarz Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

O godzinie 16.30 na dróżki różańcowe ruszyła grupa pielgrzymów pod wodzą br. Michała Zielińskiego CSsR i braci nowicjuszy. Wspólnie rozważali oni tajemnice bolesne różańca świętego. Z kolei o godzinie 17.15 rozpoczęła się na dziedzińcu sanktuaryjnym Droga Krzyżowa prowadzona przez pełniących dzisiejszy dyżur modlitewny nowicjuszy Zgromadzenia redemptorystów z Lubaszowej.

Dopełnieniem popołudnia było nabożeństwo ku czci świętego Gerarda Majelli – włoskiego redemptorysty żyjącego w XVIII wieku, który zasłynął po śmierci jako niezrównany orędownik matek oczekujących potomstwa oraz małżeństw starających się o potomstwo.

Msza święta na zakończenie kolejnego dnia Wielkiego Odpustu Tuchowskiego odbyła się o godzinie 18.30, gromadząc matki w stanie błogosławionym i małżeństwa pragnące potomstwa. Kazanie po raz trzeci tego dnia skierował do wiernych o. Zbigniew Bruzi CSsR, który też sprawował funkcję głównego celebransa. Wieczorną Mszę św. zakończyła procesja eucharystyczna wokół bazyliki uwieńczona modlitwą i błogosławieństwem przed cudownym obrazem Matki Bożej.

6. dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego uwieńczony został na Wieczorze Maryjnym poprzez koncert Sanktuaryjnego Chóru Mieszanego.

br. Jakub Ciepły CSsR/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl