fot. br. Tomasz Pasieka CSsR

W Tuchowie odbyło się spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

Trwa Wielki Odpust Tuchowski. Wczoraj swoje spotkanie miały Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci.

Zarówno Wielki Odpust Tuchowski, jak i pielgrzymki PKRD mają wieloletnią tradycję.

– Przyjeżdżamy tutaj od dziecka. Rodzice nas zabierali jako małe dzieci i my teraz zabieramy swoje dzieci. Co roku przyjeżdżamy na odpust – mówiła jedna z pielgrzymujących kobiet.

Wydarzenie łączy pokolenia i pomaga przekazywać dzieciom wartości.

– Co roku przyjeżdżamy. Dzieciom trzeba dawać przykład i zabierać je do kościoła, żeby wpoić im wiarę, aby one w przyszłości przekazywały ją swoim dzieciom – wskazali pielgrzymi.

Tuchów przyciągnął wielu małych pielgrzymów.

– Nie ma wakacji od Pana Boga, modlitwy. To właśnie Maryja wskazuje nam, że Jezus ma być w centrum naszego życia – mówiła do dzieci założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, Magdalena Buczek.

Zachęcała dzieci, aby były apostołami Maryi i mówiły innym dzieciom o modlitwie różańcowej.

– To jest piękne doświadczenie, że dzieci przychodzą z rodzicami, biorą czynny udział poprzez śpiew i modlitwę. To jest bardzo piękny klimat. O to chodzi, żeby dzieci wzrastały w atmosferze modlitwy oraz radości – wskazał o. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMPW w Tuchowie.

Na takich spotkaniach dzieci doświadczają, czym jest modlitwa i jakie ma znaczenie w życiu katolika.

– Jest to rzecz intymna, która jest ważna dla każdego człowieka, a więc młodego i starszego. Bez modlitwy bylibyśmy osamotnieni. Daje mi to siłę – mówił jeden z pielgrzymów.

– Moją ulubioną modlitwą jest „Aniele Boży” – dodał jeden z małych pielgrzymów.

Hasłem spotkania były słowa „To jest Ciało Moje i Krew Moja”. W tym duchu dzieci przygotowały program minimum na czas wakacji.

– Po pierwsze, nie ma dnia bez modlitwy. Po drugie, nie ma niedzieli i święta bez Mszy św. Trzecie, nie ma miesiąca bez spowiedzi św. To jest nasz program minimum – podsumował o. Piotr Dettlaff CSsR, opiekun PKRD.

Spotkanie PKRD zakończyło się procesją eucharystyczną i błogosławieństwem dzieci Najświętszym Sakramentem. Wielki Odpust Tuchowski potrwa do 9 lipca. Każdego dnia do Tuchowa pielgrzymują inne grupy i wspólnoty.

 

TV Trwam News

drukuj