fot. episkopat.pl

[TYLKO U NAS] Ks. abp S. Gądecki: Jedynym sposobem odrodzenia jest zwrócenie się ku cywilizacji miłości

Im bardziej rozprzestrzenia się cywilizacja śmierci, tym bardziej nie można odpowiadać tą samą monetą. W ten sposób tylko rozszerzymy cywilizację śmierci, poddając się jej i nie reagując. Jedynym sposobem odrodzenia jest zwrócenie się ku cywilizacji miłości, która jest bardzo wymagająca, ponieważ wymaga przełamania samego siebie, żeby wyjść naprzeciw drugiemu człowiekowi – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

W najbliższy piątek, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. abp Stanisław Gądecki dokona ponownego uroczystego aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. [czytaj więcej

– Takie akty odnoszą się do aktualnego momentu w życiu narodu i wskazują drogi wyjścia. Za każdym razem jest to wezwanie do czynu. Słowna warstwa zawsze odnosi się do przekuwania jej na czyn. (…) Dzisiaj, gdy odnosimy się do tego samego gestu w zupełnie innych okolicznościach i z innymi ludźmi, to jednak jedna rzecz jest taka sama – chodzi o to, żeby serca katolików biły w rytmie Najświętszego Serca Zbawiciela, tzn. żeby czerpały z miłości Boga i mogły to przenosić na grunt życia ziemskiego. W liście skierowanym do wiernych Kościoła mówimy, że w nowej sytuacji chodzi o społeczeństwo i każdego z nas, o konieczność dokonania rachunku sumienia i prośby Pana Boga o łaskę nawrócenia. W perspektywie zawierzenia Sercu Jezusowemu modlimy się o ten sam dar miłości, abyśmy w każdym człowieku potrafili dostrzec brata – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański wskazał, że chodzi także o to, „żebyśmy w wymiarze społecznym stali się przyjaciółmi ludzi biednych, ubogich w najszerszym tego słowa znaczeniu”.

– Byśmy mogli otworzyć się, nie zapominając o tym, że najsłabsi pozostają sercem Kościoła. Oni powinni pozostać w centrum bezinteresownej miłości, żeby społeczeństwo stało się znakiem cywilizacji miłości – zaznaczył.

Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa będzie się składał z trzech elementów. Wśród nich znalazło się podziękowanie za opiekę i dar wolności, przeproszenie za grzechy jako duchowe zadośćuczynienie, a także prośba o umocnienie wiary i miłości, aby zachować wierność Ewangelii.

– Dla każdego polskiego obywatela wolność stoi otworem. Natomiast sposób jej używania jest bardzo osobliwy. Sugeruje on w człowieku jego własne upodobanie, jest nakierowane bardziej na siebie i własny interes aniżeli na dobro wspólne. Z tego bierze się wynaturzenie wolności, także demokracji. Każdy szuka swojego interesu, dlatego wolność zostaje ostatecznie czymś przegranym. Żeby spowodować ruch odwrotny, trzeba wychodzić od kultu Serca Jezusowego, czyli od kultu miłości. (…) To zadanie niezwykle trudne, które potrzebuje ogromnych sił ludzkich, które by wzniosły się na wyższy poziom, bardziej otwarty; poziom, który zmierza do pojednania. (…) Od Trójcy Świętej zaczyna się ruch, który idzie przez Jezusa, następnie przez Kościół i wreszcie dotyka każdego ochrzczonego człowieka – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej zachęcał nas, abyśmy przeniknięci Bożą miłością działali na rzecz budowy cywilizacji miłości. Obecnie świat jest jednak coraz bardziej podporządkowany cywilizacji śmierci.

– Im bardziej rozprzestrzenia się cywilizacja śmierci, tym bardziej nie można odpowiadać tą samą monetą. W ten sposób tylko rozszerzymy cywilizację śmierci, poddając się jej i nie reagując. Jedynym sposobem odrodzenia jest zwrócenie się ku cywilizacji miłości, która jest bolesna. W definicji wygląda bardzo pociągająco, ale w praktyce jest bardzo wymagająca, ponieważ wymaga pęknięcia własnego serca, przełamania samego siebie, żeby wyjść naprzeciw drugiemu człowiekowi – wskazał metropolita poznański.

Cała rozmowa z ks. abp Stanisławem Gądeckim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

 

drukuj