fot. twitter.com/CasaReal

I Światowy Kongres Jakubowy

W Santiago de Compostela odbył się I Światowy Kongres Jakubowy, który zorganizowała Akademia Xacobea. Specjaliści z kilku krajów, w tym także z Polski, mówili o znaczeniu Szlaku św. Jakuba dla Europy i świata.

Kongres miał odbyć się już rok temu na rozpoczęcie Jubileuszowego Roku Jakubowego, ale został przełożony z powodu pandemii. Uczestnicy mówili m. in. o znaczeniu Szlaku św. Jakuba w budowaniu Europy, prawnym statusie pielgrzyma oraz o dziedzictwie artystycznym Szlaku i jego wpływie ekonomicznym.

„Szlak buduje większą wspólnotę nie wymazując jednak poczucia przynależności każdej kobiety i mężczyzny, którzy przekraczają Portyk Chwały. Robi to z pielgrzymami z różnych kultur, rzeczywistości i form postrzegania świata. Drugi wkład tradycji jakubowej polega na potwierdzeniu znaczenia wartości, które podzielają ludzie o różnym pochodzeniu. Pomimo granic, konfliktów i przeciwstawnych ideologii istnieje wspólna podstawa, bez której atrakcja szlaku byłaby niewytłumaczalna. Nic więc dziwnego, że w świadectwach pielgrzymów zawsze jest odniesienie do spotkania z samym sobą, do poczucia braterstwa wobec innych, do jedności z naturą lub pokoju, który jest  odczuwalny po zakończeniu pewnego etapu” – mówił król Filip VI, otwierając obrady.

Król Filip VI ma nadzieję, że będzie mógł przybyć do grobu Apostoła 25 lipca br., aby wziąć udział w obchodach Jubileuszowego Roku Jakubowego.

Warto zauważyć, że w ostatnich tygodniach wzrosła liczba pielgrzymów na Szlaku.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj