Europejska Pielgrzymka Młodzieży

Tysiące młodych ludzi z całej Europy jest w drodze do Santiago de Composteli, gdzie w środę rozpocznie się Europejska Pielgrzymka Młodzieży.  Organizowana jest ona zawsze podczas Świętego Roku Kompostelańskiego. Pierwotnie miała odbyć się roku temu, ale z powodu pandemii została przełożona na obecny. W pielgrzymce weźmie udział ok. 12 tys. osób.

Choć Europejska Pielgrzymka Młodzieży rozpocznie się oficjalnie w środę, to jednak już od kilku dni młodzi ludzie pielgrzymują do Santiago de Compostela Szlakiem św. Jakuba. Aby uniknąć tłumów, wyznaczono aż 11 różnych tras.

 

Młodzież z Sewilli wyruszyła już w ubiegły czwartek. 700 osób idzie tzw. Camino del Origen, czyli szlakiem, który prowadzi przez galicyjskie wybrzeże. 117 km podzielono na 5 etapów. Młodzi ludzie mogą doświadczyć nie tylko piękna wspólnego pielgrzymowania i modlitwy, ale także natury, morza, kultury i historii. Pielgrzymom towarzyszy ks. abp José Ángel Saiz Meneses.

Z kolei szlakiem portugalskim idzie młodzież z Madrytu. Tysiąc młodych osób wyruszyło 28 lipca ze stolicy i w środę dotrze do grobu Apostoła Jakuba. María zapisała się na pielgrzymkę zachęcona przez przyjaciół i jest zadowolona, ponieważ poznała „ludzi bardzo otwartych”. Carmen podkreśla, że pielgrzymka jest szczególna i ma konkretną prośbę do Apostoła.

„Abyśmy bardziej się zjednoczyli, nie oddalili się od Kościoła, a po powrocie lepiej działali w parafii” – podkreśliła.

Delegacja z Madrytu liczy łącznie ok. 2,5 tysiąca osób.

Szlakiem portugalskim idzie też Anna Fryc.

– W pierwszym dniu zatrzymałam się w jednej miejscowości, to nawet nie można było nigdzie nic zjeść. Jedna pani powiedziała nam, że nawet nie ma jajka, aby nam zrobić tortille. Nikt się nie spodziewał tak dużej liczby pielgrzymów. Idzie bardzo dużo młodych ludzi. Trzeba mieć zarezerwowany nocleg, bo inaczej można zostać na ulicy. Jest niesamowicie dużo ludzi. Wyszłam około godz. 06.30 i myślałam, że będę sama, bo jest jeszcze ciemno, ale przede mną jest cała masa ludzi, a za mną znajduje się druga. Idzie bardzo dużo ludzi. Nie wiem, jak będzie dalej, ale w Santiago na pewno będzie bardzo uroczyście – mówiła Anna.

„Dla wielu osób pielgrzymka jest pierwszym doświadczeniem Kościoła. Zapisały się pod wpływem kolegów i znajomych” – zaakcentował z kolei ks. Luis Melchor, który jest odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży w archidiecezji madryckiej.

„W tych dniach pracujemy nad trzema pilarami każdej pielgrzymki: spotkać się z Jezusem, spotkać się z Kościołem i nauczyć się żyć w jedności” – wskazał.

Europejska Pielgrzymka Młodzieży rozpocznie się 3 sierpnia i potrwa do niedzieli 7 sierpnia.

O. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl