fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] O. Marek Raczkiewicz CSsR: Santiago de Compostela stało się na kilka dni europejską stolicą katolickiej młodzieży

Wielu młodych przyszło pieszo do grobu Apostoła Jakuba, by pokazać piękno wiary katolickiej. Najwięcej pielgrzymów jest z Hiszpanii, Portugalii oraz Włoch – mówi o. Marek Raczkiewicz CSsR, redemptorysta posługujący w Madrycie, podczas piątkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. W hiszpańskim Santiago de Compostela trwa Europejska Pielgrzymka Młodzieży.  

Santiago de Compostela – jak podkreśla o. Marek Raczkiewicz CSsR – stało się na kilka dni europejską stolicą katolickiej młodzieży. Od 3 sierpnia br. miejsce to gromadzi 12 tys. młodych z całego kontynentu. Europejska Pielgrzymka Młodzieży organizowana jest zawsze podczas Świętego Roku Kompostelańskiego.

– Wielu przyszło pieszo do grobu Apostoła Jakuba, by pokazać piękno wiary katolickiej. Najwięcej pielgrzymów jest z Hiszpanii, Portugalii oraz Włoch – informuje redemptorysta.

Jedną z liczniejszych grup jest delegacja z Madrytu, która stanowi 2,5 tys. młodych. Tysiąc z nich wyruszyło szlakiem portugalskim już 28 lipca. [czytaj więcej]

– Większość młodych wie po co i dlaczego tu przyszła. Słyszeliśmy świadectwa osób, czasem zagubionych, które podkreślały, że nie zawsze Kościół wygląda tak, jak pokazuje się go w mediach; odkryły jego piękno – zaznacza.  

Santiago de Compostela przypomina o chrześcijańskich korzeniach Europy.

– Pamiętamy słynne słowa naszego papieża Jana Pawła II wypowiedziane w Santiago: „Europo, obudź się; przypomnij sobie kim jesteś; jakie są twoje korzenie”. Santiago gościło też w swoim czasie Światowe Dni Młodzieży – przypomina gość Radia Maryja.

O. Marek Raczkiewicz ocenia, że struktura Europejskiej Pielgrzymki Młodzieży przypomina właśnie ŚDM zapoczątkowane przez Papieża Polaka.

– Cały program to 700 różnego rodzaju spotkań modlitewnych, kulturalnych, międzynarodowych. Można jednak wyróżnić trzy główne wymiary. Pierwszy wymiar: wsłuchanie się w to, co mówili młodzi podczas synodu o młodzieży. Wyraźnie padło tam stwierdzenie, że Kościół powinien bardziej słuchać głosu młodych ludzi (…). Ta część zawsze jest rano, do tego dochodzi oczywiście moment celebracji i modlitwy, która odbywa się bodajże w dwudziestu kościołach w Santiago de Compostela. Drugi wymiar to część powołaniowa. Po raz pierwszy został utworzony „portyk powołania”. Jest to przestrzeń, gdzie młodzi mogą spotkać się z przedstawicielami życia kościelnego i cywilnego, by szukać odpowiedzi na pytanie: Co zrobić ze swoim życiem, aby miało sens? Inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem. Trzeci aspekt to komunikacja. Młodzież – jak wybrzmiało podczas synodu – chce Kościoła bardziej nowoczesnego (m.in. kwestia mediów, także społecznościowych) – relacjonuje rozmówca.

Wieczorami są organizowane koncerty – aspekt muzyczny to charakterystyka Europejskiej Pielgrzymki Młodzieży.

– Organizatorzy podkreślają, że muzyka jest elementem bardzo integrującym młodych ludzi – zaznacza redemptorysta.

Spotkanie potrwa do 7 sierpnia.

– W niedzielę uroczysta Msza św. na rozesłanie, której będzie przewodniczył specjalny wysłannik papieski, ks. kard. Antonio Augusto Dos Santos Marto z Portugalii. Warto podkreślić, że Europejska Pielgrzymka Młodzieży do Santiago de Compostela jest jednocześnie zaproszeniem na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie – przypomina gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z o. Markiem Raczkiewiczem CSsR dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

  

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl