fot. twitter.com/JasnaGoraNews

95. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

Około 5 tys. pracowników służby zdrowia przybyło w niedzielę na Jasną Górę w 95. ogólnopolskiej pielgrzymce tego środowiska. „To wyjątkowa misja życiowa i wyjątkowy zawód, bo pomaga drugiemu człowiekowi” – mówił uczestniczący w uroczystościach minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia ocenił, że mottem pracowników ochrony zdrowia powinny być zawarte w Ewangelii słowa Chrystusa „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

„Ten brat najmniejszy to jest pacjent, to jest człowiek chory, cierpiący; człowiek, który oddaje się w wasze ręce, szukając pocieszenia, szukając pomocy, czekając na bardzo profesjonalne działania, ale też na wsparcie: duchowe, psychiczne, i takie po prostu ludzkie” – mówił minister Szumowski, wskazując, iż osoby wierzące powinny myśleć o tym wersecie Ewangelii widząc każdego pacjenta.

„Trudno mówić o służbie zdrowia bez słów patetycznych, które się trochę zużyły, ale na pewno jest to wyjątkowa misja życiowa, wyjątkowy zawód, bo pomaga drugiemu człowiekowi; bo wy sklejacie to, co połamane przez chorobę; wy naprawiacie to, co niszczy cierpienie, i dajecie ludziom nadzieję, radość. A jeżeli nie możecie fizycznie im pomóc w chorobie, która jest trudna, to przynajmniej pomagacie im przeżyć tę chorobę” – dodał minister zdrowia.

Wyraził przekonanie, że obecność na Jasnej Górze pomoże pracownikom ochrony zdrowia „w zbieraniu sił do tej trudnej posługi drugiemu człowiekowi – bo to zawsze jest posługa trudna. Nigdy zderzenie z cierpieniem, chorobą, nie jest łatwe. Liczę na to, że wasza obecność tutaj da wam moc, da wam siłę duchową do tego, żeby każdego pacjenta traktować tak wyjątkowo, i tak po ludzku” – podsumował Łukasz Szumowski.

Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, w niedzielnej pielgrzymce uczestniczyli m.in. dyrektorzy i pracownicy szpitali, przychodni, hospicjów, zakładów opieki zdrowotnej, domów pomocy społecznej, lekarze, pielęgniarze i pielęgniarki, laboranci, położne, farmaceuci, fizykoterapeuci, ratownicy medyczni, pracownicy administracji i służb pomocniczych oraz kapelani szpitalni. Obecny był m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, z zawodu lekarz.

Zgromadzeni na Jasnej Górze pracownicy placówek ochrony zdrowia wypowiedzieli Akt Zawierzenia Polskiej Służby Zdrowia Matce Bożej. Wśród odprawiających Mszę św., której przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, byli m.in. przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia ks. bp Romuald Kamiński oraz krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski.

Ks. bp Romuald Kamiński podkreślał służebność powołania pracowników służby zdrowia.

„Mają świadomość wyjątkowości swego powołania i potrzeby umacniania, ponieważ służą ludziom w sytuacji wyjątkowej – kiedy człowiek jest słaby, potrzebujący, wymagający delikatności, wymagający, żeby ktoś się nim zajął, żeby wlał nadzieję” – tłumaczył odczuwaną przez wielu ludzi służby zdrowia potrzebę umocnienia się podczas dorocznej pielgrzymki do Częstochowy.

Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę została zapoczątkowana w latach 30. ubiegłego wieku. Pielgrzymki lekarzy do częstochowskiego sanktuarium odbywały się nawet w okresie okupacji niemieckiej, kiedy lekarze wędrowali w mniejszej grupie przez Puszczę Kampinoską.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl