Szczegóły beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i matki Róży Czackiej

12 września bieżącego roku odbędzie się uroczysta beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, i matki Róży Czackiej. Uroczystość odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godzinie 12.00. Będzie im przewodniczył ks. kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia została pierwotnie zaplanowana na 7 czerwca 2020 roku. W kwietniu ubiegłego roku – ze względu na pandemię – została bezterminowo przełożona. W grudniu 2020 roku ks. kard. Kazimierz Nycz zapowiedział, że razem z ks. kardynałem Stefanem Wyszyńskim beatyfikowana zostanie matka Elżbieta Czacka.

„Tak się złożyło dzięki Bożej Opatrzności, że matka Róża Czacka niejako przez opóźnienie pandemiczne beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego «dogoniła» go. Został uznany cud za jej pośrednictwem i mogą być beatyfikowani razem” – wskazał ks. kard. Kazimierz Nycz.

12 września bieżącego roku o godzinie 12.00 rozpocznie się uroczystość beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. Na miejsce uroczystości wybrano Świątynie Opatrzności Bożej w Warszawie. Z uwagi na pandemię nie jest możliwe, aby wszyscy zainteresowani mogli bezpośrednio uczestniczyć w uroczystości.

„Na dzień dzisiejszy w uroczystościach będzie mogło wziąć udział 7-8 tysięcy osób. W górnym kościele będzie około 2,5 tysiąca osób, w dolnym tysiąc, a na placu przed bazyliką 3,5 tysiąca wiernych” – mówił metropolita warszawski.

„Do końca czerwca będziemy rozstrzygali, a w połowie sierpnia zdecydujemy, ilu uczestników możemy zaprosić przed Świątynię” – dodał ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Organizatorzy chcą, aby uroczystość beatyfikacji była dostępna dla ludzi drogą medialną.

„Myślimy o przesłaniu tego sygnału do katedr i poszczególnych kościołów w Polsce, ale na ten temat jeszcze rozmawiamy z biskupami ordynariuszami. Zależy nam, aby beatyfikacja miała charakter zarówno międzynarodowy jak i krajowy. W świątyni będą przedstawiciele wszystkich diecezji. Na dzień dzisiejszy to jest tyle, co możemy zrobić dla Polski w bezpiecznych warunkach dla ludzi” – poinformował ks. bp Rafał Markowski.

opoka.org.pl/radiomaryja.pl

drukuj