fot. PAP/Leszek Szymański

Beatyfikacja ks. kard. S. Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Ks. kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka uczą całkowitego zawierzenia Bożej Opatrzności – powiedział ks. bp Wiesław Lechowicz podczas XIV Święta Dziękczynienia. Zapowiedział, że zaplanowana na 12 września br. beatyfikacja odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

O tym, że beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie powiedział ks. bp Wiesław Lechowicz podczas Mszy św. transmitowanej w mediach ze Świątyni Opatrzności Bożej w czasie XIV Święta Dziękczynienia: „Za nich szczególnie dzisiaj dziękujemy Panu Bogu, radując się perspektywą ich beatyfikacji, która nastąpi w tej właśnie świątyni dokładnie 12 września”.

XIV Święto Dziękczynienia przebiega pod hasłem „Zawierzamy Opatrzności nasz trudny czas pandemii i dziękujemy za przyszłych błogosławionych”. Z powodu pandemii ma ono skromniejszą formę. Wiele punktów programu przeniesiono do przestrzeni wirtualnej.

W homilii delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej ks. bp Wiesław Lechowicz podkreślił znaczenie wdzięczności.

„Tam, gdzie nie ma wdzięczności – pojawiają się egoizm, pycha, profesjonalizm. Taka roszczeniowa postawa prowadzi w ostateczności do konfliktów, nieustannych pretensji” – ostrzegł duchowny przytaczając słowa Jezusa z Ewangelii, że „Królestwo wewnętrznie skłócone nie może się ostać i dom wewnętrznie skłócony podobnie”.

Przyznał, że „nie wie, co jeszcze może Polaków złączyć”, ale „wie, co powinno nas łączyć”.

„Jest nim dziękczynienie za Opatrzność Bożą ujawniającą się w historii naszego narodu” – wskazał ks. bp Wiesław Lechowicz.

Powiedział, że wiara w Opatrzność sprawdza się w sytuacjach zagrożenia, zwłaszcza takiego, które nas przerasta i na które nie mamy żadnego wpływu.

„Dlatego nasi praojcowie pod koniec XIX wieku, kiedy Polska przypominała wewnętrznie rozdarte Królestwo, +Podzielony Dom+ postanowili zawierzyć jej teraźniejszość i przyszłość Bożej Opatrzności i na znak tego zawierzenia wybudować świątynię. Naszemu pokoleniu przypadło realizować tę ideę, co jest powodem do dumy” – powiedział kaznodzieja.

Podkreślił, że czas pandemii jest szkołą bezgranicznego zawierzenia Bogu.

„Polega ono na tym, że człowiek zdaje się na jego wolę nie stawia Mu żadnych warunków, nie żąda gwarancji i nie wyznacza sposobów przychodzenia nam z pomocą” – wyjaśnił ks. bp Wiesław Lechowicz.

Jako przykład osób, które całkowicie zawierzyły Bogu wskazał ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką.

„Bóg posłużył się nimi, aby poprowadzić nasz naród po krętych drogach historii ku niepodległości i wolności” – powiedział duchowny.

Zaznaczył, że utrata wzroku, która wydawała się nieszczęściem przekreślającym wszelkie plany, matka Czacka wykorzystała jako szansę. Przypomniał, że polska arystokratka przez 10 lat przygotowywała się do pracy z niewidomymi poprzez osobiste kształcenie się w kraju i za granicą. W 1908 roku rozpoczęła pracę z niewidomymi i zaangażowała się w pracę charytatywną w Warszawie.

„Jak sama napisała: +Pragnęłam niewidomym dać szczęście wiary, której zawdzięczałam przyjęcie ślepoty z poddaniem się woli Bożej. Gdy straciłam wzrok nie miałam żalu za wzrokiem. Uważałam to za wolę Bożą+” – przytoczył ks. bp Wiesław Lechowicz.

Zwrócił uwagę, że „stając wobec różnych trudności matka Elżbieta mawiała: +Bóg wie – co i ile nam potrzebne i da, kiedy my spełnimy, co do nas należy. Chce tylko naszego wysiłku i naszej ufności. Wtedy sam będzie działał”.

Powiedział, że „Ośrodek dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą w okresie międzywojennym był głównym ośrodkiem duchowości w Polsce promieniującym miłością bliźniego, przyciągającym uwagę i sympatię, także osoby żyjące z dala od Boga i Kościoła”.

„Niejeden dzięki dziełu matki Elżbiety odkrywał Boga lub powracał na drogę wiodącą do Niego. To się nie zmieniło w czasie II wojny światowej, ani po jej zakończeniu” – wskazał ksiądz biskup.

Wspomniał również związek ks. kard. Wyszyńskiego z Ośrodkiem dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą.

„W czasie II wojny światowej działał pod pseudonimem Radwan 3. To właśnie tam przeczytał z nadpalonej kartki, którą przywiał wiatr od strony płonącej w Powstaniu Warszawskich stolicy – słowa: +Będziesz miłował. Odczytał to, jako znak Bożej Opatrzności i apel i testament walczącej Warszawy” – zauważył.

Ks. bp Wiesław Lechowicz podkreślił, że „w życiu nie ma przypadków”. „Jest tylko Opatrzność Boża, dzięki której nieszczęście może przeobrazić się w błogosławieństwo”.

Powiedział, że „postawa zawierzenia Bożej Opatrzności w życiu Prymasa Tysiąclecia wyrażała się w jego słowach i postawie – tak w czasach wojny, jak i powojennej zawieruchy naznaczonej więzieniem i ciągłym prześladowaniem”.

„Kard. Wyszyński uczył, że Bóg nieustannie nas obejmuje swoim miłującym spojrzeniem oraz swoimi ramionami – czułymi jak ramiona matki i mocnymi jak ramiona ojca” – wspominał ks. bp Wiesław Lechowicz.

XIV Święto Dziękczynienia zwieńczy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie „Barki” – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II. Osoby obecne w domach będą mogły połączyć się za pomocą platformy wideokonferencji.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez księdza arcybiskupa Kazimierza Nycza. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej jeszcze przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski ks. kard. Józef Glemp.

PAP

drukuj