fot. PAP/Mateusz Marek

Uroczystość ponownego pochówku trzech prezydentów na uchodźstwie

Już w najbliższą sobotę odbędą się uroczystości ponownego pochówku trzech prezydentów na uchodźstwie. Spoczną oni w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Przez okres II wojny światowej i okupacji sowieckiej na ziemiach polskich nasze władze – zgodnie z konstytucją – funkcjonowały na uchodźstwie.

Po zbrodni katyńskiej stosunki dyplomatyczne między Polską a Związkiem Sowieckim zostały zerwane. Potem Wielka Brytania, Francja oraz USA cofnęły uznanie polskich władz ma emigracji, jednocześnie uznając rząd, który został powołany z nadania Józefa Stalina.

Narzucone przez sowieckiego okupanta władze nigdy jednak nie miały legitymacji społecznej. Działalność rządu na uchodźstwie była kontynuowana.

– W polskiej konstytucji przyjętej przed II wojną światową był zapis o tym, że jeśli Polska nie jest wolna, jej legalne władze mogą działać poza granicami kraju – mówił pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak.

Polska chce okazać wdzięczność tym, którzy służyli Ojczyźnie, dlatego do kraju zostaną sprowadzone szczątki trzech prezydentów na uchodźstwie.

– Polska czekała 32 lata, bo misja prezydentów zakończyła się w roku 1990 wraz z zakończeniem i wypełnieniem jej przez śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Dzisiaj wypełniamy to, co Rzeczpospolita już dawno wypełnić powinna – doczesne szczątki legalnych prezydentów, którzy wbrew dyktatom jałtańskim trwali tutaj wbrew wszelkiej nadziei, powracają do Ojczyzny – powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.

W niedzielę w angielskim Newark odbyła się uroczystość pożegnania szczątków trzech prezydentów na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zalewskiego i Stanisława Ostrowskiego.

– To bohaterowie, ludzie, którzy poświecili bardzo wiele, żeby legalne władze Polski trwały zgodnie z konstytucją – zaakcentował Jan Dziedziczak.

W tym kontekście marszałek senior Sejmu, Antoni Macierewicz, wskazał na potrzebę zmian w obecnej ustawie zasadniczej.

– Musimy dostosować ją do tego, by przywracała ciągłość między II RP a III RP, żeby było jasne, że mamy kontynuację państwowości polskiej, iż ona nie została przerwana, że była okupacja, ale państwo polskie przez cały czas było reprezentowane – niepodległe państwo nigdy nie zostało zniszczone – oznajmił Antoni Macierewicz.

Już w najbliższą sobotę spoczną oni w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

– II RP właśnie w ten sposób przekazuje swoje symboliczne dziedzictwo historyczne. Moim zdaniem sobotni pochówek będzie zamknięciem połączenia II RP z III RP – podsumował Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Sobotnie uroczystości będą stanowić zwieńczenie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

TV Trwam News

drukuj