fot. sladamijezusa.pl/

Wystawa „Śladami Jezusa” w Centrum Jana Pawła II w Krakowie

„Śladami Jezusa” – to tytuł multimedialnej wystawy, którą od czwartku można oglądać w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie. Za sprawą cyfrowej rekonstrukcji i opowieści zwiedzający przeniosą się do Jerozolimy z pierwszych lat chrześcijaństwa.

Kraków jest po Warszawie i Częstochowie kolejnym miastem, w którym jest prezentowana wystawa. [czytaj więcej] 

„Ta wystawa pragnie pokazać Ziemię Świętą i Jerozolimę z roku 33, a więc roku śmierci Jezusa” – mówił, otwierając ją metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Przypomniał pielgrzymkę Jana Pawła II do Ziemi Świętej w 2000 r. i to, że Papież w ostatnich godzinach wizyty zapragnął odwiedzić Kalwarię.

„Dla Niego wejście na Kalwarię po stromych schodach było cierpieniem. Wchodził, żeby móc ucałować to miejsce, gdzie stał krzyż Chrystusa. Jan Paweł II dał przejmujące świadectwo swej wiary i miłości do odkupiciela człowieka, a potwierdził to w ostatnich dniach życia, kiedy w Wielki Piątek nie mógł być na drodze krzyżowej przy Koloseum, towarzyszył jej ze swojej kaplicy i przy ostatnich stacjach prosił o krzyż” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

fot. sladamijezusa.pl

Podkreślił, że ważne jest, iż wystawa przypomina prawdę o chrześcijańskich korzeniach, także Polski.

„W Ziemi Świętej zawarta jest w sposób szczególny prawda o krzyżu Jezusa Chrystusa” – powiedział metropolita krakowski.

Ekspozycja składa się z ośmiu multimedialnych sal. Specjalnie na nią stworzona została cyfrowa rekonstrukcja miejsc z Jerozolimy, w których był Jezus. Za sprawą wielkoformatowych projekcji zwiedzający mogą stanąć u stóp Golgoty i obejrzeć grób, w którym pochowano Chrystusa. Tematem pokazu jest tajemnica śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Narratorem oprowadzającym widzów jest aktor Piotr Fronczewski. Klimat bliskowschodniego świata dopełnia muzyka skomponowana przez Tomasza Żwirełło i pieśni w języku aramejskim, które wykonała mieszkająca w Polsce syryjska artystka Mirna Kbbeh.

„Kawałek Ziemi Świętej będzie na stałe w sanktuarium. To gorąca, pełna emocji, barw i zapachów opowieść, która operuje różnymi środkami wyrazu. Ta wystawa jest przeżyciem, jest trochę filmem i trochę spektaklem muzycznym” – mówił Krzysztof Noworyta, pomysłodawca i producent wystawy.

Podkreślił, że ekspozycja jest adresowana nie tylko do osób wierzących, ale do wszystkich, którzy chcą przypomnieć sobie historię, która dzięki nowoczesnej technologii została opowiedziana na nowo.

Ks. Tomasz Szopa, prezes Centrum św. Jana Pawła II, mówił, że słyszał o tej wystawie już w 2019 r. i bardzo chciał ją zobaczyć.

„Karol Wojtyła, św. Jan Paweł II był związany z Ziemią Świętą. Jako dziecko poprzez Kalwarię Zebrzydowską, gdzie chodził z tatą po dróżkach kalwaryjskich, a jak wiadomo, powstały one dla tych osób, które nie mogą pielgrzymować do Ziemi Świętej. Karol Wojtyła poprzez Kalwarię Zebrzydowską miał to doświadczenie ojczyzny Jezusa. Później w czasie Soboru Watykańskiego II. Ks. abp Karol Wojtyła uczestniczył w pielgrzymce do Ziemi Świętej (…), a w roku 2000 odwiedził ją jako Papież. Mam przekonanie, że ta wystawa ma wielki wymiar ewangelizacyjny” – mówił ks. Tomasz Szopa.

fot. sladamijezusa.pl

Sławomir Adamiec, dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki, wyraził wdzięczność i uznanie dla talentu twórców wystawy.

„Ta wystawa ma nie tylko walor poznawczy, ale przede wszystkim walor edukacyjny dla młodego pokolenia. Była oglądana przez wielu młodych ludzi w Warszawie i później w Częstochowie. Dobrze byłoby, gdyby trafiała w kolejne miejsca w Polsce” – powiedział Sławomir Adamiec.

W imieniu ministra edukacji prof. Przemysława Czarnka zapowiedział, że resort będzie wspierał kolejne takie projekty.

„Dążymy do tego, żeby pokazać nasze chrześcijańskie korzenie” – mówił dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Od 2019 r. wystawa była prezentowana w Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej i w Częstochowie na Jasnej Górze, gdzie odniosła ogromny sukces frekwencyjny. W Krakowie widzowie będą mogli oglądać ja przez najbliższe pięć lat.

Partnerem wystawy jest Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Jej organizację wsparli także Rycerze Kolumba – międzynarodowa wspólnota katolickich mężczyzn. Honorowy patronat nad wystawą objęli: metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, Konferencja Episkopatu Polski, Kustodia Ziemi Świętej i Rycerze Kolumba.

fot. sladamijezusa.pl

PAP

drukuj