fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

Beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej

Ks. kard. Stefan Wyszyński oraz matka Elżbieta Róża Czacka dołączą dziś do grona błogosławionych. Uroczystości z udziałem pary prezydenckiej i premiera Mateusza Morawickiego odbędą się w południe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Beatyfikacji dokona legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ks. kard. Marcello Semeraro. Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. Od 1948 roku do swojej śmierci (w 1981 roku) pełnił posługę prymasa Polski. Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego czy Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. W latach 50. był więziony przez władze komunistyczne.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz zwraca uwagę na dwa hasła, które towarzyszyły Prymasowi – jego zawołanie biskupie „Soli Deo” oraz „Wszystko postawiłem na Maryję”.

– Z jednej strony bardzo ścisły teocentryzm życia Prymasa, całkowite zawierzenie Bogu. Pierwszy rok Wielkiej Nowenny dotyczył wierności Bogu, krzyżowi, ewangelii, Kościołowi i jego pasterzom. Wszystko było osadzone na Panu objawiającym się w Chrystusie. Z drugiej strony nie przeczyło to głębokiej pobożności i duchowości Maryjnej – „wszystko postawiłem na Maryję”, „przez Maryję do Chrystusa”, zawierzenia Polski Maryi. Dzisiaj czasem mamy niepokoje, trudności w łonie katolicyzmu – czy możemy godzić chrystocentryzm i maryjność. Prymas nam pokazywał, że można to godzić w sposób doskonały – wskazuje ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Róża Maria Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi. Zmarła 15 maja 1961 roku w Laskach. Założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, była pierwszą przełożoną generalną i założycielką Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

RIRM

drukuj