fot. Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Kiedy ks. kard. Stefan Wyszyński był prymasem, Kościół stanowił oazę wolności dla narodu ciemiężonego przez komunistyczny reżim

Kiedy ks. kard. Stefan Wyszyński był prymasem, Kościół stanowił oazę wolności dla narodu ciemiężonego przez komunistyczny reżim. Polski naród właśnie w Kościele mógł pielęgnować swoje wartości, które były wolne od nacisku ideologicznego. To była wielka siła Kościoła. Kiedy Prymas Tysiąclecia relacjonował to, co działo się podczas Soboru Watykańskiego II, wspominał, iż podchodziło do niego wielu księży biskupów z całego świata, którzy wyrażali podziw, że jak to jest, że Kościół w Polsce trwa i nie dał się zniszczyć komunistom. Błogosławiony Prymas Tysiąclecia podkreślał, że Kościół zawsze jest z narodem i służy narodowi, nie tylko pokazując drogę do Pana Boga, ale pokazując, iż jest miejscem rzeczywistej wolności – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

Prof. Grzegorz Kucharczyk odniósł się do aspektu wolności religijnej w posłudze i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia.

– Wolność religijna w nauczaniu i pasterskiej posłudze bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego była bardzo ważna. Prymas Tysiąclecia wielokrotnie odnosił się do tej kwestii i afirmował znaczenie wolności jako cechy ludzi, którzy są dziećmi Bożymi. Warto to podkreślać, ponieważ często spotykamy się z opinią, iż ks. kard. Stefan Wyszyński chciał ograniczać wolność i był nieufny wobec niej. Tymczasem w październiku 1962 roku, a więc w samym środku komunistycznej nocy nad Polską, bł. ks. kard. Stefan Wyszyński mówił, że największą łaską, którą Bóg daje swoim dzieciom, jest wolność synów Bożych, czyli zarówno wolność miłowania, jak i wolność oparcia się miłości, wolność wierzenia i wątpienia, wolność czynienia dobrze lub powstrzymywania się od dobrych czynów – powiedział historyk.

– Prymas Tysiąclecia mówił o tym, że nie wolno prowadzić wojny religijnej we własnym narodzie, ani wojny przeciw religii we własnym narodzie. To wymiar wolności, na który zwracał uwagę. Ks. kard. Stefan Wyszyński zwracał także uwagę na wielkie tradycje polskiej wolności religijnej i dbania o nią (…). Prymas Tysiąclecia nie tylko pięknie opisywał wolność jako wartość, ale działał i cierpiał dla niej. Wszystkie jego duszpasterskie dzieła były utwierdzaniem Polaków w uporządkowanym dążeniu do wolności narodu ochrzczonego, który jest wierny swoim tradycjom kulturowym mówiącym o tym, że wolność powinna być ugruntowana na prawdzie – zaakcentował gość TV Trwam.

Błogosławiony Prymas Tysiąclecia nigdy nie zamykał wrót Kościoła przed wiernymi.

– Kiedy ks. kard. Stefan Wyszyński był prymasem, Kościół stanowił oazę wolności dla narodu ciemiężonego przez komunistyczny reżim. Polski naród właśnie w Kościele mógł pielęgnować swoje wartości, które były wolne od nacisku ideologicznego. To była wielka siła Kościoła. Kiedy Prymas Tysiąclecia relacjonował to, co działo się podczas Soboru Watykańskiego II, wspominał, iż podchodziło do niego wielu księży biskupów z całego świata, którzy wyrażali podziw, że jak to jest, że Kościół w Polsce trwa i nie dał się zniszczyć komunistom. Błogosławiony Prymas Tysiąclecia podkreślał, że Kościół zawsze jest z narodem i służy narodowi, nie tylko pokazując drogę do Pana Boga, ale wskazując, iż jest miejscem rzeczywistej wolności – wskazał prof. Grzegorz Kucharczyk.

Profesor zwrócił uwagę, że Kościół nie opuścił ludzi także po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku.

– To w Kościele była ostatnia oaza wolności i wsparcie dla narodu, który po raz kolejny został brutalnie skonfrontowany z komunistyczną rzeczywistością. To w kościołach, świątyniach przemawiali działacze „Solidarności”. Byli wśród nich nawet ci, którzy po 1989 roku występowali przeciw rzekomemu mieszaniu się Kościoła do polityki, mówiąc o konieczności neutralności światopoglądowej państwa – przypomniał gość TV Trwam.

Prymas Tysiąclecia powtarzał, że wolności musi towarzyszyć prawda.

– Chodziło o prawdę o człowieku, narodzie, jego kulturze i tym, że suwerenność ojczyzny wymaga wolności na wszystkich płaszczyznach. Jeśli poczytamy kazania świętokrzyskie, które w latach 1974-1976 wygłaszał bł. ks. kard. Stefan Wyszyński, to zauważymy wielkie wołanie o wolność – mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl