[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Pius XII przyczynił się do uratowania niemal miliona Żydów, a czarna legenda głosi, że był on współpracownikiem Hitlera

Pius XII przyczynił się do uratowania niemal miliona Żydów. (…) Czarna legenda dotycząca Piusa XII polega na tym, że Papież milczał albo niewiele zrobił, gdy chodzi o ostrzeżenie świata i zapobieżenie niemieckiemu ludobójstwu na ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Oskarża się Papieża, że był współpracownikiem Hitlera. Niektórzy autorzy piszą, że był to Papież Hitlera – mówił w rozmowie z redakcją TV Trwam prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Pierwsze odtajnione dokumenty z watykańskich archiwów potwierdzają, że papież Pius XII był bardzo mocno zaangażowany w pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Niestety sowieckie kłamstwo o tym, że Papież kolaborował z Niemcami jest dalej powielane.

– Czarna legenda dotycząca papieża Piusa XII polega na tym, że Papież milczał, albo niewiele zrobił, gdy chodzi o ostrzeżenie świata i zapobieżenie ludobójstwu popełnianemu przez Niemców na ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. W ten sposób oskarża się Papieża, że był współpracownikiem Hitlera. Niektórzy autorzy piszą o Piusie XII, że był to Papież Hitlera. Mamy w tym przypadku do czynienia z tzw. propagandowym montażem, czyli pewną konstrukcją, która ma na celu i oczernić osobę Papieża, ale generalnie przedstawić w złym świetle cały Kościół katolicki – powiedział gość TV Trwam.

Pius XII był bardzo mocno zaangażowany w pomoc Żydom w czasie II wojny światowej, co potwierdzają dokumenty z watykańskich archiwów.

– Papież Pius XII niósł efektywną pomoc. Polegała ona przede wszystkim na interwencjach u władz niemieckich podejmowanych przez dyplomację Stolicy Apostolskiej, aby zaprzestać polityki ludobójstwa. Wiedzieliśmy to przed otwarciem archiwów watykańskich w tych sprawach. Nuncjatury apostolskie na obszarze Europy Środkowej, a więc tam, gdzie dokonywał się Holocaust efektywnie niosły pomoc organizując takie środki, które pozwalały ratować Żydom życie, np. koordynując pomoc polegającą na ukrywaniu Żydów w klasztorach, na wystawianiu fałszywych metryk chrztu dla Żydów, co było w tamtych czasach glejtem ratującym życie. Mamy dużo takich przypadków: w Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech, w Chorwacji, gdzie papieska dyplomacja działała skutecznie nie afiszując się z tym, ale ratując. Jak się dzisiaj oblicza według danych zebranych przez niemieckiego historyka Michaela Hesemanna, który bazując na archiwaliach watykańskich zajmował się tą kwestią, Pius XII przyczynił się do uratowania niemal miliona Żydów – zaznaczył naukowiec.

Prof. Grzegorz Kucharczyk zwrócił uwagę, że ograniczenia, z którymi borykał się Watykan podczas II wojny światowej wynikały przede wszystkim z konstelacji politycznej, w jakiej znalazły się Włochy pod panowanie Benito Mussoliniego.

– W 1943 r. doszło do obalenia rządów Mussoliniego i przejęcia władzy przez marszałka Badoglio, który zadeklarował wyjście Włoch z koalicji, której przewodziły Niemcy. Oznaczało to okupację Włoch przez wojska niemieckie, które przekroczyły Alpy i próbowały restaurować władzę Mussoliniego. Ograniczyło się to tylko do północnych Włoch. Natomiast cały Półwysep Apeniński był w pewnym momencie okupowany przez wojska niemieckie, które przystąpiły do tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej również w Italii. Pomoc Piusa XII i jego najbliższych współpracowników działających na jego polecenie, na rzecz np. ratowania Żydów rzymskich, jest doskonale znana – podkreślił rozmówca TV Trwam.

Warto zauważyć, że już w 2009 r. papież Benedykt XVI „uznał heroiczność cnót Piusa XII, co jest przed ostatnim etapem na drodze do beatyfikacji, ostatni etap, to potwierdzenie cudu za wstawiennictwem kandydata na ołtarze”.        

– Tych cudownych uzdrowień za przyczyną Piusa XII już jest raportowanych kilka. Teraz trwa proces weryfikacji medycznej, bo to musi być cudowne i trwałe uzdrowienie. Po 2009 r. pojawiły się głosy części środowisk żydowskich, które powtarzały argumenty propagandowe, że papież Pius XII milczał, że nic nie robił w sprawie Holocaustu. Warto przypomnieć, że ten montaż propagandowy zaczyna się w latach 60 XXw., kiedy na deskach teatrów zachodnio-niemieckich – w krajach innych niż RFN – pojawiła się sztuka pt. „Namiestnik”. Wiemy z zeznań np. byłego funkcjonariusza rumuńskiej bezpieki, który wskazał, iż po upadku muru berlińskiego, cała sprawa była od początku montowana przez KGB, czyli przez sowieckie specsłużby w tym celu, aby oczernić osobę Piusa XII. Sowieci nie zapomnieli roli, jaką papież Pius XII odegrał np. w powstrzymaniu przejęcia władzy przez komunistów we Włoszech. Krótko po zakończeniu II wojny światowej włoska partia komunistyczna cieszyła się bardzo dużym poparciem wyborczym i tylko stanowczy głos Stolicy Apostolskiej – a osobiście papieża Piusa XII, który wsparł wówczas powstającą chadecję – nie mającą jeszcze tyle wspólnego, co później stało się z tą partią – przerwał marsz komunistów do władzy – podsumował prof. Grzegorz Kucharczyk.

radiomaryja.pl

drukuj