34. rocznica śmierci ks. kard. Stefana Wyszyńskiego

Dziś obchodzimy 34. rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości odbędą się w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.

Msza św. dziękczynna za Prymasa Tysiąclecia będzie sprawowana o godzinie 19. Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ,podkreśla, że nauczanie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego jest dziś niezwykle ważne i aktualne.

– Po dziś dzień jest takim wyraźnym znakiem dla Kościoła w Polsce, jaką drogą trzeba iść. Drogą bycia razem z ludźmi – z tymi ludźmi, którzy stanowią fundament, podstawę Kościoła – a jednocześnie jasno wskazywać drogę w przyszłość. Bo człowiek wierzący nie idzie sam – idzie razem ze swoim Zbawicielem Jezusem Chrystusem. To jego zawierzenie ojczyzny, zwrócenie uwagi na sprawy społeczne, problem rodziny, małżeństwa, obrona życia; prymas jest ciągle takim znakiem Kościoła, który odważnie idzie w przyszłość i głosi naukę Chrystusa – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Ks. prymas Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. Do Seminarium Duchownego wstąpił w 1924 r. we Włocławku. W 1946 r. papież Pius XII mianował ks. prof. Stefan Wyszyńskiego biskupem, ordynariuszem lubelskim. Dwa lata później ks. bp Wyszyński został Prymasem Polski. Przez dziesięciolecia swojej posługi zdołał przeprowadzić Kościół w Polsce przez trudne dla jego funkcjonowania lata komunizmu. Zmarł 28 maja 1981 r.

Proces beatyfikacyjny ks. kard. Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się z inicjatywy św. Jana Pawła II 29 maja 1989 r. Etap diecezjalny zakończył się w 2001 r. Akta zostały wysłane do Watykanu.

RIRM

drukuj