fot. www.jasnagora.com

Pszczelarze u tronu Jasnogórskiej Królowej

Hodowcy pszczół, właściciele pasiek i producenci miodu już tradycyjnie we wspomnienie swojego patrona św. Ambrożego stawili się przed tronem Jasnogórskiej Królowej Polski w ramach 26. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pszczelarzy.

Pszczelarze, którzy dziś modlili się na Jasnej Górze, dziękowali za opiekę i zawierzali swoją pracę Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej. Pielgrzymka była też dziękczynieniem za relikwie patrona pszczelarzy św. Ambrożego, które zostały sprowadzone do Polski 22 października tego roku i znajdują się w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Żabiej Woli.

Pszczoły są darem i zadaniem

Najważniejszym punktem dzisiejszej pielgrzymki, w której uczestniczyła także delegacja pszczelarzy ze Słowacji, była Msza św., której w bazylice jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił krajowy duszpasterz rolników i pszczelarzy ks. bp Edward Białogłowski z diecezji rzeszowskiej. W homilii podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do sprowadzenia do Polski relikwii św. Ambrożego. – Dziękujemy ks. kard. Scoli z Mediolanu, bo to on jako pasterz pozwolił, aby z relikwii, bądź co bądź z IV wieku, wyjąć cząstkę palca św. Ambrożego i podarować go polskim pszczelarzom. Ten dar możliwy stał się dzięki ks. abp. Józefowi Michalikowi, ówczesnemu przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski, oraz dzięki staraniom ks. abp. Stanisława Budzika, pasterza archidiecezji lubelskiej – akcentował ks. bp Białogłowski, jednocześnie dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żeby patron pszczelarzy był fizycznie obecny w Polsce. Zachęcał, aby za przykładem św. Ambrożego być zawsze blisko Boga, rozmawiać z Bogiem i odczytywać to, co Bóg ma nam do powiedzenia. Zachęcał do modlitwy za pszczelarzy i za pszczoły.

– Pszczoły są darem i zadaniem, bo jako Boże stworzenia są darem, a równocześnie, aby mogły pełnić dobrze swoją funkcję, nierzadko potrzebują pomocy, a w ostatnich latach bardzo potrzebują obrony […]. Dzisiaj chcemy się pomodlić o mądrość dla ludzi, żeby nie szkodzili pszczołom – zachęcał ks. bp Białogłowski. O ważnej roli pszczół dla rolnictwa i dla człowieka przypomniał, witając pielgrzymów, podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski. – Trzeba ciągle przypominać ludziom całego świata, czym są pszczoły, bo gdy one są zagrożone, zagrożony jest człowiek i jego środowisko – wskazywał o. Poteralski. – Przybyliście, drodzy pszczelarze, na Jasną Górę, aby swoją pracę i troskę o pszczoły, wasze czuwanie nad tym, by pszczoły mogły przynosić miód, zawierzyć Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej na wzór św. Jana Pawła II – akcentował podprzeor Jasnej Góry.

Świętość drogą dla każdego

Tegoroczny sezon nie był najlepszy dla pszczelarzy. Wśród przyczyn nieurodzaju miodu pszczelarze wyliczają: niesprzyjające warunki pogodowe, choroby pszczół oraz opryski chemiczne, które dziesiątkują pszczele rodziny. – Składając na ołtarzu nasze podziękowania za mijający rok, nasze troski i prośby z serca płynące, wierzymy, że zostaną wysłuchane przez Pana Najwyższego. Pszczelarze proszą, św. Ambroży, patronie nasz, prowadź drogą świętości naszych pasterzy. Prosimy, by nasze modlitwy wspierał tam, w pasiece niebiańskiej, by najbliższy rok był lepszy od tego, bardziej urodzajny. Niech zdrowie dopisuje nam wszystkim oraz naszym pszczołom – modlił się Tadeusz Sabat, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie. 26. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pszczelarzy na Jasną Górę towarzyszyła Krajowa Konferencja Pszczelarska pt. „Apiterapia a zdrowie człowieka”, która wczoraj odbyła się w Sali o. Kordeckiego.

Mariusz Kamieniecki/Nasz Dziennik

drukuj