fot. milosierdzie.pl

„Nasz Dziennik”: Błogosławiona pielęgniarka Hanna Chrzanowska w znaku relikwii rozpoczyna peregrynację po Polsce

W sobotę i niedzielę odbędzie się 94. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę. Będzie ona przeżywana w duchu dziękczynienia za beatyfikację Hanny Chrzanowskiej – czytamy w czwartkowym „Naszym Dzienniku”. „Chcemy dziękować Panu Bogu za jej życie, przypominać piękno jej powołania” – mówi gazecie ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia.

W czasie uroczystości pielęgniarki z Krakowa przekażą Krajowemu Duszpasterstwu Służby Zdrowia relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, które rozpoczną peregrynację po Polsce.

Jednocześnie w całej służbie zdrowia rozpowszechniany będzie napisany przez nową polską błogosławioną „Rachunek sumienia pielęgniarki”. Padają w nim m.in. takie pytania: „Jak traktowałam sprawy religijne chorych? Czy o nie dbałam?”, „Czy rozumiem, że moralności Pan Bóg nie dzieli na ’prywatną’ i ’pracowniczą’ i Jego przykazania są niezmienne?”.

Jest on bardzo ważny dla kształtowania sumienia pielęgniarki, położnej, ale również dla wszystkich innych zawodów medycznych, w tym ratowników medycznych, lekarzy, diagnostów i farmaceutów” – mówi o „Rachunku sumienia pielęgniarki” ks. Zawistowski cytowany przez dziennik.

Jak podkreśla Izabela Ćwiertnia, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich z Krakowa, bł. Hanna Chrzanowska pozostaje wzorem do naśladowania i sumieniem służby zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza dzisiejszych czasów, kiedy coraz częściej nie liczy się człowiek, ale kalkulacje opłacalności leczenia – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

W centrum Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę (26-27 maja) będzie niedzielna Eucharystia sprawowana o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie. Podczas Mszy św. polska służba zdrowia ponowi Akt zawierzenia Maryi.

Nasz Dziennik/RIRM

drukuj