Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

W czwartek w liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych przypada Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan, które jest narodowym sanktuarium maryjnym informuje na swojej stronie internetowej biuro prasowe KEP.

Papież Franciszek na zakończenie środowej audiencji ogólnej, przypominając o obchodzonym w czwartek Dniu Modlitw za Kościół w Chinach, powiedział:

„Najdrożsi uczniowie Pana w Chinach, Kościół powszechny modli się razem z wami i za was, abyście nawet pośród trudności mogli nadal powierzać się woli Bożej. Matka Boża nigdy nie przestanie wam pomagać i będzie was strzegła swoją macierzyńską miłością”.

Zachęcił też wszystkich do włączenia się w tę inicjatywę.

Jak poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w Polsce główne uroczystości związane z Dniem Modlitw za Kościół w Chinach będą miały miejsce w czwartek w bazylice św. Krzyża w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu. Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył ks. Czesław Wojciechowski, misjonarz z Hongkongu, który wygłosi też homilię. Po Eucharystii w dolnym kościele opowie o swojej pracy misyjnej w Hongkongu i o sytuacji Kościoła w Chinach.

24 maja jest w Chinach wspomnieniem Matki Bożej z Sheshan – Królowej Chin. Papież Benedykt XVI ogłosił ten dzień światowym Dniem Modlitw za Kościół w Chinach w liście skierowanym da całego Kościoła powszechnego w 2007 r.

„Jako Pasterz Kościoła powszechnego pragnę wyrazić żywą wdzięczność Panu za bolesne świadectwo wierności, jakie chińska wspólnota katolicka dawała w okolicznościach prawdziwie trudnych. Równocześnie odczuwam jako mój wewnętrzny i niezbywalny obowiązek i jako wyraz mojej ojcowskiej miłości, konieczność utwierdzania w wierze chińskich katolików i wspierania ich jedności za pomocą środków właściwych Kościołowi”. Zachęcił też pasterzy i katolików całego świata, by 24 maja jednoczyli się w szczególnej modlitwie z Kościołem, który jest w Chinach, „upraszając u Pana historii dar wytrwania w świadectwie” – napisał Papież.

PAP/RIRM

drukuj