Ks. kard. G. Müller zakończył wizytę na Syberii

Jesteście bardzo ważną częścią Kościoła – przypomniał katolikom na Syberii ks. kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przez sześć dni gościł w tym rejonie. Swoją wizytę zakończył w parafii św. Józefa Robotnika w Surgucie, uznawanej za największą parafię świata.

Wizyta ks. kard. Gerharda Mullera w Surgucie nie była przypadkowa. W miejscowym kościele znajduje się bowiem pierwsza figura Matki Bożej Fatimskiej, ofiarowana katolikom na Syberii dwa lata temu jako wotum wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II. Koronę dla Maryi poświęcił w Watykanie właśnie ks. kard. Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zwrócił uwagę na powszechność Kościoła, którego symbolem jest surgucka parafia.

– Mimo tego, że jest to największa parafia na świecie, to jednak doświadczyłem tutaj tej bliskości parafii i jej członków. Tak, jak apostołowie kiedyś, tak my dzisiaj – mimo wielu języków, narodowości, różnic, odmienności – łączymy się w jednej wierze, która pochodzi od Ducha Świętego. Jest dla nas miłością i radością – mówił ksiądz kardynał.

Jak wskazał ks. Marek Jaśkowski, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Surgucie, katolicy w Rosji czują się trochę na marginesie społeczeństwa. Dlatego przyjazd ks. kard. Gerharda Mullera to ogromna radość dla parafii i poczucie wielkiej wspólnoty przynależności do Kościoła.

– Przyjazd kardynała z Rzymu, z Watykanu, kogoś tak bliskiego Ojcu Świętemu, pomaga nam poczuć się cząstką „Kościoła wszechświata” – wszechobecnego, katolickiego, powszechnego. Myślę, że to jest najważniejsze. To, co czasami zauważam, jak np. jeżdżę z młodymi ludźmi na Światowe Dni Młodzieży – czują się częścią wielkiej wspólnoty – oznajmił ks. Marek Jaśkowski.

A jak mówił były prefekt Kongregacji Nauki Wiary – wszyscy ci, którzy wierzą w Chrystusa stanowią jedną rodzinę. W tym kontekście podkreślił, że niewielka wspólnota katolicka na Syberii ze swoim wspaniałym świadectwem stanowi jej bardzo ważną cząstkę. Ks. kard. w surguckiej parafii udzielił jednemu z chłopców z ormiańskiej rodziny Komunii św., zaś drugiemu chrztu świętego.

To wielkie świadectwo wiary dla tamtejszej społeczności – mówił proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Surgucie.

– To jest również wielki dar dla całej naszej wspólnoty. Inni patrząc na to może też będą bardziej otwierać się na dar Pana Boga i dar sakramentów – wskazał kapłan.

Podczas sześciodniowej wizyty na Syberii ks. kard. Gerhard Muller, poza Surgutem, odwiedził także Jekaterynburg i Tobolsk, gdzie wprowadził do tamtejszego kościoła Trójcy Przenajświętszej kopie figury Matki Bożej Fatimskiej oraz ozdobił ją koroną. Złożył również wizytę w prawosławnych sanktuariach w Ganina Jama oraz Abałakow.

TV Trwam News/RIRM

drukuj