fot. https://twitter.com/EpiskopatNews

Przewodniczący KEP ws. reparacji wojennych: Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki zabrał głos ws. reparacji wojennych. W specjalnym oświadczeniu napisał, że zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania. „Do decydowania o praktycznych formach przywrócenia sprawiedliwości powołane są instytucje państwowe” – podkreślił duchowny.

Oświadczenie dotyczy opublikowanego w czwartek raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945

Ks. abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że poruszane w raporcie kwestie należy rozpatrywać w kontekście wieloletniego procesu polsko-niemieckiego pojednania.

– Jego początkiem był list polskim biskupów do biskupów niemieckich z 1965 roku, w którym polscy pasterze w chrześcijańskim i ludzkim duchu udzielali wybaczenia i o nie prosili. Tamten dokument rozpoczął proces pojednania między Polakami i Niemcami bez lekceważenia dokonanych zbrodni, bez zapominania o ofiarach i bez zamykania się w poczuciu doznanych krzywd –  mówi ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP.

Ks. abp Stanisław Gądecki wyraził także pragnienie, by dwa pojednane ze sobą narody, polski i niemiecki, kierowały swój wzrok ku lepszej przyszłości.

Polska oszacowała straty poniesione w wyniku inwazji Niemiec na naszą Ojczyznę w 1939 r. i okupacji w czasie II wojny światowej na ponad 6 bilionów 200 miliardów złotych. Chce uzyskać te środki w ramach reparacji wojennych.

***

Publikujemy pełny tekst oświadczenia: 

Oświadczenie
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie
Raportu o stratach poniesionych przez Polskę
w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945

1. W kontekście opublikowanego – dnia 1 września 2022 roku – Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 chciałbym zwrócić uwagę, że poruszane w tym raporcie kwestie należy rozpatrywać w kontekście wieloletniego procesu polsko-niemieckiego pojednania.

Jego początkiem był list polskich biskupów do biskupów niemieckich z roku 1965 (Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim, 18 listopada 1965). Tamtego roku biskupi polscy pisali: „W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu, wyciągamy do Was (…) nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. List ten szybko uznano za jeden z najważniejszych dokumentów pokojowych tamtych czasów.

Po latach możemy stwierdzić, że tamten dokument okazał się proroczy. Rozpoczął proces pojednania między Polakami i Niemcami, bez lekceważenia dokonanych zbrodni, bez zapominania o ofiarach i bez zamykania się w poczuciu doznanych krzywd.

2. Trwający wiele dziesięcioleci polsko-niemiecki dialog pojednania prowadzony był w duchu, który św. Jan Paweł II przedstawił w następujący sposób: „Przebaczenie nie sprzeciwia się bynajmniej poszukiwaniu prawdy, ale wręcz domaga się prawdy. Dokonane zło musi zostać rozpoznane i w miarę możliwości naprawione” (Jan Paweł II, Przebacz, a zaznasz pokoju, Orędzie na XXX Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 1997).

Miłosierdziu i przebaczeniu – zwłaszcza w życiu politycznym – muszą jednak towarzyszyć roztropność i sprawiedliwość. „Nie istnieje (…) żadna sprzeczność między przebaczeniem a sprawiedliwością. Przebaczenie bowiem nie usuwa ani nie umniejsza konieczności naprawienia zła, będącej nakazem sprawiedliwości” (Jan Paweł II, tamże).

Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania. Do decydowania o praktycznych formach przywrócenia sprawiedliwości powołane są instytucje państwowe. Niech więc naszym wspólnym pragnieniem będzie, aby dwa pojednane ze sobą narody, polski i niemiecki, kierowały swój wzrok ku lepszej przyszłości.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 3 września 2022 roku

RIRM/episkopat.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl