PAP/Radek Pietruszka

Przedstawiono raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej

Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w czasie II wojny światowej. Prace nad dokumentem trwały aż pięć lat. Suma polskich strat to ponad 6 bilionów 200 miliardów złotych.

83 lata temu o godzinie 4.45 atakiem niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. W wyniku bestialskiej wojny 6 mln Polaków zginęło, a Polska poniosła straty nie tylko ludnościowe, ale także gospodarcze [czytaj więcej].

Na Zamku Królewskim w Warszawie w obecności między innymi premiera Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, została zaprezentowana część raportu o stratach wojennych, jakie poniosła Polska w wyniku II wojny światowej. Zespół przygotowujący raport dotyczący reparacji przedstawił dane, która mają być podstawą roszczeń wobec Niemców [czytaj więcej].

– Jest to suma bardzo poważna – 6 bln 200 mld złotych – z punktu widzenia Niemiec i biorąc pod uwagę, że tego rodzaju odszkodowania płaci się przez dziesięciolecia – jeszcze nie tak dawno Francji płacone były odszkodowania za straty poniesione przez nią w wyniku I wojny światowej –  jest to suma do udźwignięcia dla niemieckiej gospodarki – ocenił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że obóz rządzący będzie robił wszystko, aby Niemcy poniosły konsekwencje bestialskiej napaści na Polskę i między innymi zbrodniczej grabieży wielu dziel kultury oraz niszczenia polskiej architektury.

– Nie tylko przygotowaliśmy raport, który jest dokumentem otwartym i na pewno będzie jeszcze uzupełniany, ale podjęliśmy decyzję dotyczącą dalszych działań. Działania to zwrócenie się do Niemiec o podjęcie rokowań w sprawie reparacji. To decyzja, którą będziemy realizować – podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, zwróciła uwagę, że łatwo jest oszacować straty materialne, natomiast nie da się tego zrobić ze stratami ludności, jakie poniosła nasza Ojczyzna. W wyniku II wojny światowej zginęło 6 mln Polaków.

– O ile straty materialne są możliwe do oszacowania, to jak można oszacować straty ludnościowe? Jak można oszacować życie każdego człowieka, który zginął podczas II wojny światowej? Nie tylko żołnierzy, ale przede wszystkim ludności cywilnej? – mówiła Elżbieta Witek.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że raport może stać się drogą do pojednania narodów Polski i Niemiec.

– Myślę, że raport jest ważny także dla Niemiec, ponieważ może służyć prawdziwemu pojednaniu polsko-niemieckiemu, prawdziwemu naprawieniu szkód. Bez prawdy, zadośćuczynienia, odszkodowania nie ma normalnych relacji między ludźmi, a tym bardziej między państwami i narodami. Udawanie, że nic się nie stało albo stało się niewiele – jest drogą donikąd. Raport jest szansą dla Niemiec, jest dobry dla relacji polsko-niemieckich w przyszłości, o ile tylko Niemcy zrozumieją jego głęboki polityczny, materialny, metafizyczny i po prostu ludzki sens – powiedział premier Mateusz Morawiecki.  

Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący zespołu przygotowującego raport dotyczący reparacji, podkreślił, że raport mógł powstać dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, w tym Fundacji „Lux Veritatis”.

– Raport mógł powstać dzięki zaangażowaniu wielu instytucji. Przede wszystkim chcę podziękować Polskiej Fundacji Narodowej. Czynną współpracę i wsparcie zapewniły również instytucje: Kancelaria Sejmu, Instytut Pamięci Narodowej, Główny Urząd Statystyczny, Archiwum Akt Nowych, Archiwa Państwowe, Powszechny Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także Fundacja „Lux Veritatis”. Konsekwencje działań niemieckich na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej powinny zostać uregulowane w umowie bilateralnej zawartej przez rządy Polski i Niemiec. Chciałbym wyrazić głęboką nadzieję, że niniejszy raport zobrazuje skalę strat Polski i pozwoli zapoczątkować otwarty i merytoryczny dialog obydwu państw oraz doprowadzi do uregulowania tej sprawy – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk.

TV Trwam News/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl