milosierdzieplock.pl

Płock: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozda potrzebującym paczki z żywnością i środkami higieny

Dzięki prywatnym ofiarodawcom Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku (Mazowieckie) przygotowało 90 paczek z żywnością i środkami higieny dla potrzebujących. Zostaną one rozdane w niedzielę, 22 marca, podczas akcji „Smak Miłosierdzia” będącej częścią obchodów 90-lecia objawień Jezusa Miłosiernego.

W lutym w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku pod hasłem „Odkryj miejsce, które wybrał Jezus” zainaugurowano obchody 90. rocznicy pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, jakich doznała w tym mieście św. Faustyna Kowalska (1905-38). Jubileuszowe wydarzenia zaplanowano tam na rok.

Jak poinformował ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor płockiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w związku z obecnym zagrożeniem koronawirusem zapowiadana wcześniej formuła akcji „Smak Miłosierdzia”, która znalazła się w kalendarzu rocznicowych obchodów, została nieco zmieniona.

„Potrzebujący są wśród nas, dlatego nie rezygnujemy z akcji. Będzie ona prowadzona 22 dnia każdego miesiąca. Zmieniliśmy natomiast jej przebieg. Nie będzie namiotu przed Sanktuarium, w którym paczki miały być rozdawane. Postanowiliśmy, że będą wydawać je wolontariusze, każdemu, kto zgłosi się do Sanktuarium w dniu akcji” – powiedział ks. dr Tomasz Brzeziński.

Rektor płockiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia dodał, iż w zmienionej formule, ze względu na obecną sytuacje epidemiologiczną, nie będzie także „bułeczek św. Faustyny”, których sprzedaż – jak planowano wcześniej – miała zasilić budżet akcji.

„Paczki na tę chwilę zostały ufundowane przez osoby prywatne. W najbliższą niedzielę rozdamy ich 90 na przypadające w przyszłym roku obchody 90. rocznicy objawień Jezusa Miłosiernego” – podkreślił ks. dr Brzeziński.

Wyjaśnił, że w paczkach dla potrzebujących znalazły się m.in. konserwy mięsne, mąka, cukier, makaron i ryż oraz dodatkowo mydło w płynie. Zapowiedział, iż paczki będą rozdawane zawsze o tej samej porze – w Godzinę Miłosierdzia.

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka, obecnie woj. łódzkie). W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. przybyła do klasztoru w Płocku. Do dziś zachował się na tamtejszym Starym Rynku budynek dawnej przyklasztornej piekarni i sklepu, gdzie pracowała późniejsza święta.

To właśnie w Płocku w swej klasztornej celi 22 lutego 1931 r. św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Wydarzenie to opisała w swym „Dzienniczku”, który powstawał w latach 1934-38: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /…/. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: >>Jezu, ufam Tobie<<. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.

W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz „Jezusa Miłosiernego” namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego (1873-1939). Artysta polegał na wskazówkach samej św. Faustyny, która zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na Placu Św. Piotra w Rzymie papież św. Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. – dokonał jej kanonizacji. Wtedy też ogłosił, iż każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.

W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki ks. bp Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido – Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie – Bóg jest Miłością”.

Od 2015 r. trwa rozbudowa płockiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W ramach tego przedsięwzięcia, w sąsiedztwie klasztoru i kaplicy, powstaje kościół oraz dom pielgrzyma. Dotychczas zrealizowano ponad 90 proc. stanu surowego zamkniętego – całe zadanie inwestycyjne zaawansowane jest w ok. 50 proc. W 2019 r. ukończono m.in. budowę wysokiej na 26 metrów wieży zwieńczonej krzyżem, która wznosi się dokładnie nad miejscem pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl