fot. tv trwam

Ks. abp W. Depo przewodniczy rekolekcjom Wielkopostnym na antenie Radia Maryja

O odkryciu nadprzyrodzonego charakteru powołania chrześcijańskiego, nowym pragnieniu zawierzenia Bogu oraz o nadziei i spojrzeniu z wiarą na dzisiejszy czas mówił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w pierwszej nauce rekolekcyjnej wygłoszonej 17 marca na antenie Radia Maryja – czytamy na portalu „Niedziela”.

Rekolekcje z duchowej stolicy Polski pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, będą trwały na antenie Radia Maryja do czwartku, 19 marca. Nauki rekolekcyjne głoszone są o godz. 8.30 i 17.10. Pierwszą z nich można odsłuchać [tutaj]

Ks. abp Wacław Depo nauce zwrócił się do Polaków w słowach zaczerpniętych z listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: „Stanąwszy pośród was nie przyszedłem, by błyszcząc słowem i mądrością głosić wam świadectwo Boże. I stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem. A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej”.

– Przywołałem te słowa św. Pawła Apostoła na tle obecnego kryzysu autorytetów, a także łatwego wskazywania na autorytety pozorne tzw. celebrytów, co w dobie manipulacji medialnej stanowi ogromne zagrożenie – zaznaczył ks. abp Wacław Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „odkrycie nadprzyrodzonego charakteru powołania chrześcijańskiego w niczym nie pomniejsza ani nie przesłania doczesnego wymiaru zaangażowania chociażby wobec wspólnej drogi przeżyć związanych z zagrożeniem koronawirusa, posługi miłosierdzia i służby społecznej”.

– W Orędziu na Wielki Post 2020 r. Ojciec Święty Franciszek zadał każdemu chrześcijaninowi spojrzenie rozpostarte ramiona ukrzyżowanego Chrystusa, abyśmy pozwolili się zbawić zawsze na nowo – mówił ksiądz arcybiskup.

Przypomniał słowa Benedykta XVI wypowiedziane do Polaków na początku 2013 r. : „Życzę Wam nowego pragnienia zawierzenia Bogu we wszystkim na wzór Maryi”.

– Pomimo niekiedy nawet dramatycznej obecności zła w naszym życiu, podobnie jak w życiu Kościoła i świata, ta przestrzeń wiary, modlitwy i sakramentów dowodzi nieustępliwej woli Boga, by nie zrywać z nami dialogu zbawienia. Ta wola posunęła się tak daleko, że na Bożego Syna spadły wszystkie nasze grzechy i cierpienia, aż po „zwrócenie się Boga przeciwko samemu sobie” – zauważył ks. abp Wacław Depo, cytując słowa Papieża Franciszka.

– Usłyszmy wołanie św. Piotra z jego pierwszego listu: „Nie obawiajcie się i nie dajcie się zaniepokoić! Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest”. To jest nasze kolejne zadanie na drogach Nowej Ewangelizacji – umysłem i sercem przylgnąć do Chrystusa – zauważył ksiądz arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypominając ważne wydarzenie, które dokonały się w naszej Ojczyźnie w ostatnich latach, wskazał, że „Ojciec Święty Franciszek na Jasnej Górze 28 lipca 2016 r. otrzymał dar spojrzenia Matki, zanurzając się w wypróbowanej wierze pokoleniowej Polaków”.

Ks. abp Wacław Depo przypomniał również o wielkim darze dla naszej Ojczyzny – stuleciu urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

– Stulecie urodzin św. Jana Pawła II jest złączone z zadaniem zgłębiania jego posłannictwa wobec narodu i Kościoła, a jednocześnie obrony jego imienia i posługi wobec poniżających dysput, filmów czy spektakli teatralnych, które okrutnie nas bolą i hańbią nas i jego pontyfikat w oczach całego świata – mówił duchowny.

Dodał, że „życie i posługa Karola Wojtyły wpisały się w historię narodu i Kościoła katolickiego od pamiętnego 1920 roku”.

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

„Zmieniają się ludzie i hasła, a nie ustaje kłamstwo i zło. Nazwy są bez znaczenia. Czy to będzie monarchia, czy rzeczpospolita, czy demokracja, ustrój kapitalistyczny, czy chrześcijański – jeśli będą rządzone przez ludzi bez sumienia, bez zasad moralnych – będzie to nadużywanie szyldów, nazw, którymi osłaniać się będzie swoją nędzę. (…) Kościół nie miał w zwyczaju opuszczać narodu. Nie ma tego zwyczaju i dzisiaj. Kościół jest bowiem, we właściwym tego słowa znaczeniu, wcielony w życie narodu. To nie jest tylko zewnętrzny obserwator patrzący na naród. O nie! Nie po to kładziemy nasze dłonie na duszę narodu, aby ją szarpać, lecz aby ją błogosławić, dawać pokój, miłość i nadzieję, jednoczyć i uspokajać” – cytował ks. abp Wacław Depo.

– Odbieramy te słowa jakoby były powiedziane teraz i tutaj, w obecnej sytuacji Ojczyzny i Kościoła. Ufamy, że dar jego beatyfikacji będzie jeszcze jednym dowodem zwycięstwa Maryi w historii naszego narodu – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Metropolita częstochowski zachęcił wiernych, aby „z perspektywy wiary spojrzeć na współczesność i jej wyzwania i odczytać wyjątkowy narodowy Kairos, a zatem interwencję Bożą z pomocą Maryi, Królowej Polski”.

Przypomniał także słowa z listu biskupów polskich z Jasnej Góry do narodu z 27 lipca 1920 roku.

„I zebraliśmy się my, pasterze wasi, u stóp Matki Boskiej Częstochowskiej, ażeby i siebie samych na duchu podnieść i was, najmilsi, pocieszyć. Bo stąd, bo z twierdzy częstochowskiej tryska źródło najsilniejszego dla narodu ukrzepienia. Wszak tu króluje ta sama Panna Przenajświętsza, która przez znaki cudowne lud swój prowadziła i ten sam jest to naród, który w złej jak dobrej woli zaznawał zawsze od niej łaski i zmiłowań. I te same są drogi opatrzne, którymi Bóg Polskę prowadzi, bolesne, cierniste i krwawe, gdzie pokuta i ekspiacja wymieniają się na łaski cudowne nad nami. Podnieśmyż się na duchu i ufajmy, a ufajmy chociażby przeciwko wszelkiej ludzkiej nadziei. Tu z wyżyn częstochowskiej góry mówimy wam o nadziei, bo Częstochowa jest jej przystanią, a zarazem i narodową szkołą nadziei” – napisali biskupi polscy w 1920 roku.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela/radiomaryja.pl

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl