Ks. abp W. Depo: Bitwa Warszawska cudem militarnym i cudem jedności Polaków

Bitwa Warszawska była przełomowym momentem obrony cywilizacji europejskiej, cudem militarnym i cudem jedności Polaków; teraz powinna być tchnieniem w odbudowie utraconej jedności – mówił w środę metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. Zaapelował też o obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Duchowny, który wygłosił homilię podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przekonywał że prawo powinno mieć źródło w Bogu.

W homilii ks. abp Wacław Depo nawiązał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i do Bitwy Warszawskiej.

„Dzień 15 sierpnia 1920 głęboko wpisał się nie tylko w historię naszej Ojczyzny – to był przełomowy moment obrony cywilizacji europejskiej, w której trwamy od pokoleń. Nie wszyscy chcą to uznać, że ten dzień i następujące po nim wydarzenia były cudem czynu militarnego za sprawą Maryi Zwycięskiej i cudem jedności Polaków, broniących po wielu latach zaborów odzyskanej Ojczyzny” – powiedział ksiądz Arcybiskup.

Jego zdaniem, wydarzenia sprzed lat powinny stać się dla obecnego i przyszłych pokoleń Polaków w kraju i za granicą „nowym tchnieniem Ducha Świętego w budowaniu utraconej jedności”.

Jak przekonywał ksiądz Arcybiskup, dziś chodzi przede wszystkim o zwycięstwo moralne, triumf prawdy i miłości.

„W takim zwycięstwie nie ma wygranych i pokonanych, chyba że ktoś czuje się pokonanym poprzez prawdę i miłość do Ojczyzny i jej dziejów, gdyż bardzo boleśnie powróciły w ostatnim czasie wypowiedzi, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią” – powiedział duchowny.

Ksiądz Arcybiskup przypomniał w homilii, że przed kilkoma dniami argentyński Senat odrzucił projekt ustawy legalizującej aborcję do 14. tygodnia ciąży.

„Episkopat Argentyny, Ojczyzny Ojca Świętego Franciszka, dziękując za tę odważną decyzję politykom, wskazał na wielkie duszpasterskie wyzwanie – aby głosić Ewangelię życia z jeszcze większą jasnością wartości życia, że każde i całe życie jest ważne” – zaznaczył duchowny.

Ks. abp Wacław Depo wezwał, by iść za tym przykładem i poprzeć inicjatywę Zatrzymaj Aborcję.

„Bo przyszłość Polski zależy od tego, czy nasze prawo będzie miało źródło w Bogu, czy, powołując się na procedury prawne, będzie otwarte tolerancyjnie na zło i śmierć” – powiedział ks. abp Wacław Depo. Przypomniał słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, który przed laty podkreślał potrzebę odrodzenia sumień i przekonywał, że – niezależnie od ustroju – rządy ludzi bez zasad moralnych muszą przyczynić się do upadku.

PAP/RIRM

drukuj