fot. PAP/EPA

Papież Franciszek spotkał się na Słowacji z przedstawicielami władz i duchowieństwa

Trwa podróż apostolska Ojca Świętego. Papież podczas spotkania z przedstawicielami władz Słowacji mówił o potrzebie integracji i pokoju. Następnie spotkał się z przedstawicielami słowackiego duchowieństwa.

Ojciec Święty odbył rano rozmowę z prezydent Słowacji, Zuzanną Czaputovą, która oficjalnie powitała Papieża.

– W tych dniach mamy możliwość ukazania, że wasza osoba, wasze duchowe przesłanie oraz myśli mają miejsce w naszych sercach – mówiła Zuzanna Czaputova.

Ojciec Święty przesłał swoje pozdrowienia do przedstawicieli władz i wszystkich mieszkańców Słowacji.

– Przybyłem jako pielgrzym do młodego kraju o wielowiekowej historii, do ziemi głębokich korzeni leżącej w sercu Europy. Doprawdy jestem w „krainie środka”, która widziała już tak wiele przemian – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na potrzebę braterstwa i integracji oraz na znaczenie ożywienia gospodarczego. W tym kontekście – jak dodał – nie powinniśmy ulegać pośpiechowi i pokusie zysku.

– Oby ten kraj, w czasie gdy na różnych frontach trwają walki o dominację, potwierdzał swoje przesłanie integrowania i pokoju, a Europa oby wyróżniała się solidarnością, która przekraczając jej granice, może na nowo wprowadzić kontynent do centrum historii – oznajmił Papież.

Ojciec Święty podkreślił znaczenie gościnności, którą Słowianie wyrażają poprzez powitanie gości chlebem i solą. Bóg zachęcał nas do dzielenia się chlebem, sól jest zaś pierwszym symbolem, którego Jezus używa, nauczając swoich uczniów poprzez słowa „Wy jesteście solą dla ziemi”.

– Sól w czasach Chrystusa nie tylko nadawała smak, ale także służyła do konserwowania żywności, chroniąc ją przed zepsuciem. Życzę wam, abyście nigdy nie pozwolili, żeby aromatyczne smaki waszych najlepszych tradycji zostały zepsute przez powierzchowność konsumpcji i zysków materialnych – podsumował papież Franciszek.

Jeszcze przed południem Ojciec Święty spotkał się także z biskupami, zakonnikami, seminarzystami i katechetami w katedrze świętego Marcina w Bratysławie.

TV Trwam News

drukuj