Autorstwa Reytan - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=263592

Olsztyn: Wyruszyła 15 sztafeta rowerowa do grobu bł. ks. J. Popiełuszki

35 osób, w tym niepełnosprawna młodzież z Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach, wyruszyło w poniedziałek z Olsztyna w rowerowej sztafecie do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Sztafeta na miejsce ma dotrzeć we wtorek.

Sztafeta do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki wyruszyła w poniedziałek z Olsztyna po raz 15. rowerami do Warszawy jadą m.in. dzieci ze szkoły podstawowej w Dobrym Mieście oraz czworo wychowanków Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach – każde z nich jedzie z opiekunem.

Ani jednej sztafety nie opuścił ponad 70-letni Władysław Kałudziński z Olsztyna. Kałudziński jest bardzo aktywny fizycznie – od lat niemal co dnia jeździ rowerem, morsuje. Pojechał do grobu ks. Jerzego Popiełuszki nawet w ubiegłym roku, gdy z powodu pandemii sztafeta miała okrojony charakter.

„Najtrudniej mi podjeżdżać pod górki, ale młodzi ludzie są tacy wyrozumiali, że dostosowują tempo do mnie. Jadę bez przerw, jak pielgrzymka to pielgrzymka” – powiedział Władysław Kałudziński, który na trasie będzie się wspomagał chałwą i cukierkami.

„Innych energetyków nie używam” – dodał.

Wszyscy uczestnicy sztafety z Olsztyna przed wyruszeniem na trasę spotkali się na Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, w którym ks. Jerzy Popiełuszko w czerwcu 1972 roku odprawił swoją drugą, po prymicyjnej, Mszę świętą.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej. W nocy 19 października 1984 r. został uprowadzony przez oficerów służb specjalnych MSW i brutalnie zamordowany. W 2010 roku papież Benedykt XVI zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę w grono błogosławionych.

Pielgrzymkę do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki zorganizowała Akcja Katolicka oraz „Solidarność”.

PAP

drukuj