fot. Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie

8. Pielgrzymka Rowerowa Szlakiem Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z Bydgoszczy wyruszyła dziś 8. Pielgrzymka Rowerowa Szlakiem Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Rajd zakończy się na tamie we Włocławku.

Przed startem uczestnicy wzięli udział w Mszy św. w bydgoskim kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników. W tej świątyni bł. ks. Jerzy Popiełuszko 19 października 1984 r. odprawił ostatnie nabożeństwo i odmówił z wiernymi różaniec.

Podczas pielgrzymki rowerzyści złożyli znicze w Górsku, Toruniu oraz we Włocławku.

Zbigniew Wiśniewski, koordynator pielgrzymki, prezes Stowarzyszenia „Rowerowa Brzoza”, podkreśla, że celem corocznych pielgrzymek jest utrwalanie pamięci o bł. ks. Jerzym Popiełuszce.

– Zawsze wybieramy jakieś myśli bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W tym roku jest to myśl: Być wolnym, to żyć zgodnie ze swoim sumieniem. Każdego roku analizujemy inną myśl. Myślę, że każdy ma także swoje własne intencje. Najważniejsze jest to, byśmy pamiętali, że był taki wielki Polak, który jest już błogosławionym, a wkrótce będzie świętym. Dobrze, że pojawiają się młodzi ludzie. Łączy ich wspólnota i dowiadują się o bł. ks. Jerzym Popiełuszko – wskazuje koordynator pielgrzymki.    

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB w Górsku k. Torunia, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły. Kapelan „Solidarności” został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 roku.

RIRM

drukuj