[TYLKO U NAS] Ks. abp W. Depo: Nas, kapłanów, posyła Chrystus. Nie możemy dawać się spychać na margines, że będziemy potrzebni ludziom dopiero wtedy, gdy zapanujemy nad koronawirusem

Kapłan nie jest kapłanem dla siebie samego. Jest kapłanem dla wspólnoty i dla misji Kościoła. Chrystus nas posyła i dlatego nie możemy dawać się spychać na margines, że będziemy potrzebni ludziom dopiero wtedy, gdy zapanujemy nad koronawirusem, gdy wszystko znowu wróci do normy. Kiedy to możliwe, powróćmy do Eucharystii, bo ona jest dla nas prawdziwym źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego zarówno dla kapłanów, celebransów Eucharystii, jak i dla wiernych – podkreślał ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Wielki Czwartek. Przed południem w kościołach sprawowana była Msza Krzyżma Świętego. Wieczorem wierni gromadzić się będą na Mszy Wieczerzy Pańskiej

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. W tym dniu Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i kapłaństwa. Wieczorem gromadzimy się na Mszy Wieczerzy Pańskiej. Z kolei przed południem w kościołach sprawowana była Msza Krzyżma Świętego z poświęceniem olejów.

Ks. abp M. Jędraszewski: Słyszymy w mediach nawoływania do zamykania kościołów. Czynią to ludzie, którzy jeszcze stosunkowo niedawno uważali, że ich miejscem jest ulica

Postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa – te słowa św. Jana Pawła II przywołał w Wielki Czwartek podczas Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

Wielki Czwartek – rozpoczęcie Triduum Paschalnego

Obchodzimy Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne. Dzisiejsza liturgia przenosi nas do Wieczernika, gdzie Jezus Chrystus ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa. Rano w diecezjach sprawowana jest Msza Święta Krzyżma, podczas której biskup miejsca święci oleje, a kapłani odnawiają przyrzeczenia. Wieczorem w każdej parafii odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Cisza zapadająca tego dnia w kościołach jest oznaką towarzyszenia Zbawicielowi w Jego rozpoczynającej się męce.