Arcybractwo Jezusa Nazareńskiego El Rico i Matki Bożej Miłości uwolniło trzech więźniów w Maladze. To pierwszy taki przypadek w historii

W Wielką Środę podczas procesji pokutnej Arcybractwo Jezusa Nazareńskiego El Rico i Matki Bożej Miłości uwolniło trzech więźniów w Maladze. To pierwszy taki przypadek w historii. Od ok. 300 lat arcybractwo na mocy specjalnego przywileju uwalnia jednego więźnia.

W Wielką Środę późnym wieczorem rozpoczyna się procesja pokutna, podczas której ułaskawiany jest jeden więzień. W tym roku po raz pierwszy w historii wolność uzyskało aż trzech więźniów.

Po raz pierwszy w historii Arcybractwo Jezusa Nazareńskiego El Rico i Matki Bożej Miłości uwolniło trzech więźniów w Maladze. Od blisko 300 lat arcybractwo na mocy specjalnego przywileju uwalnia jednego więźnia podczas procesji pokutnej w Wielką Środę. W tym roku z powodu pandemii procesja nie wyszła na ulice miasta, a cała uroczystość odbyła się w miejscowej katedrze.

W XVIII w. zaraza dziesiątkowała mieszkańców Malagi. Wydawało się, że nie ma żadnego ratunku dla miasta. Wówczas to grupa więźniów postanowiła obejść miasto z figurą Jezusa El Rico. Procesja udała się do dzielnic szczególnie dotkniętych przez zarazę. Następnie więźniowie odnieśli figurę do kościoła, a sami wrócili do więzienia. Po kilku dniach zaraza ustąpiła, co miasto uznało za cud. Wieść o postawie więźniów dotarła do króla Karola III, który w 1759 r. nadał arcybractwu specjalny przywilej. Każdego roku podczas procesji pokutnej z Jezusem El Rico w Wielką Środę mogło uwolnić jednego więźnia. Na to wydarzenie miasto oczekiwało zawsze z wielkim zainteresowaniem.

W tym roku po raz pierwszy w historii wolność uzyskało trzech więźniów: dwóch mężczyzn  i jedna kobieta. Uroczystość ułaskawienia odbyła się w miejscowej katedrze w obecności władz kościelnych i cywilnych, a także członków arcybractwa. Zwykle ułaskawieni więźniowie włączają się w procesję, niosąc figurę Jezusa El Rico.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj