PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wielki Czwartek rozpoczął obchody Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Czwartek, rozpoczynający Triduum Paschalne. To dzień, w którym Pan Jezus ustanowił dwa bardzo ważne, dla nas katolików, sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo.

Przed południem w naszych kościołach sprawowana była Msza Krzyżma Świętego. W czasie liturgii poświęcone zostały oleje, które będą używane przy udzielaniu sakramentów świętych. Podczas Eucharystii w katedrze oliwskiej ks. abp Tadeusz Wojda zwrócił się do kapłanów, którzy dziś obchodzą swoje święto.

– Drodzy kapłani, Jezus zaprasza nas do szczerej refleksji nad swoją kapłańską postawą. Dzisiejszy kapłański dzień to wyjątkowa okazja, aby powiedzieć Jezusowi, co we mnie jest dobre, a co złe. (…) Kapłan powinien nieustannie stawiać sobie pytanie: „Jak głęboko sięga jego świadomość tego wielkiego daru kapłaństwa?” podkreślił metropolita gdański.

Podczas Mszy św. Krzyżma w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, ks. abp Marek Jędraszewski mówił o zadaniach, jakie stają dziś przed kapłanami.

– Wielu jest dzisiaj uciśnionych przez pandemię, cierpienia, choroby, nieszczęścia, upadek na duchu, apostazję z Kościoła, smutek, a nawet przerażenie wobec prześladowań Kościoła. (…) Wielu jest dzisiaj uciśnionych, a my mamy odsyłać ich wolnymi. To jest nasze zadanie (…) Niech nigdy nie braknie – zwłaszcza teraz, w trudnym czasie – męczenników konfesjonału. Tych, którzy więźniom grzechu głoszą prawdziwą wolność – zaznaczył metropolita krakowski.

– Od sposobu, w jaki przyjmujemy krzyż głosząc Ewangelię – przez nasze uczynki, a jeśli trzeba, przez nasze słowa – ukazują się dwie rzeczy: że cierpienia, które przynosi nam Ewangelia, nie są naszymi własnymi cierpieniami, ale „cierpieniami Chrystusa w nas” oraz że „nie głosimy siebie samych, lecz Chrystusa Jezusa” i jesteśmy „sługami ze względu na Jezusa” – to z kolei przesłanie Ojca Świętego Franciszka do kapłanów, jakie przekazał podczas Mszy Krzyżma Świętego w Watykanie.

Wieczorem wierni zgromadzili się na Mszy Wieczerzy Pańskiej, by dziękować Bogu nie tylko za dar kapłaństwa, ale także i przede wszystkim za ustanowienie sakramentu Eucharystii.

– Eucharystia jest centrum i sercem życia Kościoła. Musi być ona także centrum i sercem życia każdego chrześcijanina. Kto wierzy w Eucharystię, nigdy w życiu nie czuje się samotnymówił podczas homilii w bazylice watykańskiej dziekan Kolegium Kardynalskiego ks. kard. Giovanni Battista Re. Dodając, że podczas ostatniej wieczerzy Jezus powierzył nam także przykazanie miłości braterskiej, które szczególnie dziś jest nam tak bardzo potrzebne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl