Kapłaństwo oczerniane

Wielki Czwartek to dzień, w którym Chrystus ustanowił Sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Dziś księża odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie. Z tej okazji księża biskupi w liście do duchownych zachęcają ich do odnowienia entuzjazmu z Wieczernika, sakramentu święceń i bycia świadkami żywej wiary.

W tym dniu warto także zauważyć, że kapłani – mimo, iż w codziennej posłudze niosą Dobrą Nowinę, pomagają potrzebującym – są nieustannie atakowani. Przykładem jest osoba ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia. Media przypuściły atak na metropolitę gdańskiego.

Chrystus, który przygotowywał swoich kapłanów wyraźnie mówił: „Będą was prowadzać przez sądy i trybunały, będą was oskarżać i oczerniać” – zwraca uwagę ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. Pasterz kościoła drohiczyńskiego dodaje, że po śmierci Jana Pawła II od razu rozpoczęło się widoczne przypuszczanie ataku na dobro. Apeluje on do dziennikarzy, aby byli rzetelni, pisząc o Kościele.

– Widzimy, że przypuszczono atak – aż wstyd powiedzieć na kogo, na osobę, która naprawdę cieszy się dobrą opinią i wiele dobrego zrobiła – na ks. abp. Głódzia. Szczególnie z uwagi na Wielki Czwartek, ale w ogóle ze względu na naszą kulturę. Aż się prosi – panowie dziennikarze bądźcie troszeczkę bardziej kulturalni, zechciejcie poznać lepiej Kościół, zrozumcie na czym polega posługa kapłańska. Każdemu może się zdarzyć jakiś błąd, ale nie można kogoś totalnie przekreślać. W waszym postępowaniu nie chodzi o to, żeby się ktoś poprawił, ale o zniszczenie człowieka, ukrzyżowanie – powiedział ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz drohiczyński.

W Wielki Czwartek w kościołach sprawowane są dwie Eucharystie; Msza Krzyżma św. i Wieczerzy Pańskiej, która to rozpoczyna Triduum Paschalne.

– Można powiedzieć, że Msza Wieczerzy Pańskiej to jest jedno święto. Drugie święto mamy bardzo podobne w ciągu roku, tj. Boże Ciało. Są to dwa dni związane z Eucharystią. W Wielki Czwartek chcemy patrzeć na Eucharystię jako na moment ustanowienia jej, natomiast w Boże Ciało koncentrujemy się raczej na obecności Chrystusa w Eucharystii i za to Mu dziękujemy, za to Go uwielbiamy – powiedział ks. prof. Jacek Nowak, kierownik Katedry Liturgii UKSW.

Ojciec św. Franciszek będzie przewodniczył Mszy Krzyżma św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Transmisja w TV Trwam od godz. 9.30.  Z kolei na antenie Radia Maryja będzie transmitowana Msza św. z Katedry śś. Janów w Toruniu.

Natomiast Msza św. Wieczerzy Pańskiej z Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Trójcy w Gdańsku-Oliwie na antenie naszej rozgłośni oraz TV Trwam o godz. 18. Eucharystii przewodniczył  będzie ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

RIRM

drukuj