Papież odwiedzi więźniów

Dziś wieczorem Ojciec Święty Franciszek odwiedzi rzymskie więzienie dla nieletnich „Casal del Marmo”. Będzie trzecim Biskupem Rzymu, który spotka się z osadzonymi odbywającymi w tym miejscu karę.

Zakład karny dla nieletnich „Casal del Marmo” był pierwszym więzieniem, które odwiedzali dwaj ostatni Następcy św. Piotra. Jan Paweł II był w tym miejscu 6 stycznia 1980 roku, z kolei Benedykt XVI 18 marca 2007 roku w kaplicy zakładu karnego przewodniczył Mszy św., po której spotkał się z jego pracownikami i przebywającą tam młodzieżą. Papież z Niemiec odwiedzał więzienia jeszcze dwukrotnie. 18 grudnia 2011 roku spotkał się ze skazańcami odsiadującymi wyroki w rzymskim więzieniu „Rebibbia”. Z kolei 22 grudnia 2012 roku odwiedził w więzieniu watykańskim swego byłego kamerdynera Paolo Gabriele, którego później ułaskawił.

Wizyty Papieży w zakładach karnych nie są czymś nowym. Z zachowanych świadectw wynika, że już Leon XII (1823-1829) odwiedził rzymskie „Carceri Nuove” przy via Giulia (1824). Z kolei Pius IX (1846-1878) 26 października 1868 roku spotkał się z więźniami politycznymi Państwa Watykańskiego, przebywającymi w rzymskim więzieniu miejskim. Do kolejnej wizyty papieskiej w zakładzie karnym doszło ponad dziewięćdziesiąt lat później. W dniu 26 grudnia 1958 roku Jan XXIII (1958-1963) odwiedził najbardziej znane rzymskie więzienie „Regina Coeli” przy via della Lungara. W miejscu tym spotkało się z więźniami jeszcze dwóch Papieży – Paweł VI (1963-1978) 16 kwietnia 1964 roku i Jan Paweł II (1978-2005) 9 lipca 2000 r.

Prócz wspomnianych wyżej „Casal del Marmo” i „Regina Coeli” Papież z Polski odwiedził jeszcze dziewięć innych zakładów karnych na terenie Włoch. Najbardziej znane są jednak odwiedziny Jana Pawła II w rzymskim więzieniu „Rebibbia”, gdzie 27 grudnia 1983 roku spotkał się z odbywającym tu karę zamachowcem Mehmetem Ali Agcą.

Poza granicami Włoch Jan Paweł II pierwszy raz spotkał się ze skazańcami już podczas swej pierwszej podróży zagranicznej. Wydarzenie to miało miejsce 30 stycznia 1979 roku w więzieniu federalnym w meksykańskim mieście Guadalajara. Ponadto Papież z Polski spotkał się z więźniami m.in. w zakładach karnych w: Brazylii, na Wyspach Salomona, w Chile oraz Płocku.

W więzieniu dla nieletnich „Casal del Marmo” przebywa kilkudziesięciu młodych. W dzisiejszej papieskiej Liturgii weźmie udział około 50 skazanych młodocianych więźniów, a wśród nich 11 dziewcząt w wieku od 15 do 18 lat. Większość z nich pochodzi spoza Włoch, a skazani są za zabójstwa, handel narkotykami i kradzieże. Podczas sprawowanej tam Liturgii Wieczerzy Pańskiej Franciszek obmyje stopy 12 młodym różnych narodowości. Spotka się ze skazańcami i personelem zakładu. Wizyta Ojca Świętego będzie miała charakter prywatny i nie będzie transmitowana przez telewizję.

Sebastian Karczewski

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl