fot. pixabay.com

Ks. abp W. Depo: Msza św. Wieczerzy Pańskiej zobowiązuje nas, że z Eucharystii musimy wychodzić lepsi

Msza św. Wieczerzy Pańskiej zobowiązuje nas, że z każdej Eucharystii musimy wychodzić lepsi, przemienieni i zdolni do umywania nóg naszym braciom – powiedział metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo.

Mszą św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego – męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Ks. abp Wacław Depo przypomniał, że Wielki Czwartek jest podkreśleniem tajemnicy pośrednictwa Jezusa jako jedynego i odwiecznego kapłana. Wyjaśnił, że tajemnica kapłaństwa uobecnia się w liturgii najpierw poprzez odprawianą rankiem w Wielki Czwartek Mszę św. Krzyżma.

„W trakcie tej Mszy świętej, która odbywa się zawsze w katedrze, pod przewodnictwem ordynariusza miejsca, w otoczeniu prezbiterów z diecezji, ma miejsce odnowienie przyrzeczeń kapłańskich wobec Boga i wobec biskupa. To przypomnienie o zobowiązaniu, że mamy być wierni Chrystusowi do końca, niezależnie od tego, co nas spotyka – nawet jeśli jest to wielkie cierpienie” – mówił ks. abp Wacław Depo.

„W Wielki Czwartek, my, księża uczestniczący w sakramentalnym kapłaństwie Jezusa, przypominamy sobie, że to nie my jesteśmy najważniejsi, że pierwszym i jedynym kapłanem jest Jezus. Jeśli ksiądz o tym zapomni, przegrywa pychą” – zastrzegł.

Zdaniem duchownego skutkiem takiej postawy są zgorszenia poprzez odejścia z kapłaństwa.

„Kiedy zapomnę o pierwszeństwie Jezusa moja zgoda na wejście w Jego sakramentalne kapłaństwo i pośredniczenie Jego łaski są zagrożone” – podkreślił.

Według ks. abp. Wacława Depo nieposłuszeństwo księży najpierw wobec biskupa a następnie wobec urzędu nauczycielskiego Kościoła to „trudna i bolesna sprawa”.

„Dlatego Wielki Czwartek to czas, kiedy w sposób szczególnie uświadamiamy sobie potrzebę gorliwej modlitwy ludzi świeckich za kapłanów. Jesteśmy z ludzi wzięci i dla ludzi ustanowieni” – zaznaczył metropolita częstochowski.

Dodał, że drugą tajemnicą, którą Kościół rozważa podczas odprawianej wieczorem w Wielki Czwartek Mszy św. Wieczerzy Pańskiej jest „powiązanie sakramentu kapłaństwa z ustanowieniem eucharystii, która jest przedziwną tajemnicą obecności Jezusa aż do końca świata”.

„Wstępując do nieba, Jezus powiedział apostołom: »Jestem z wami aż do skończenia świata«. Sprawowanie tajemnicy uobecnienia Jego męki i zmartwychwstania w czasie każdej Mszy św. to ciągle przez nas przeżywana Golgota” – stwierdził.

Zdaniem duchownego, ludzie „przyzwyczaili się do Eucharystii, dlatego nie rozumieją, że bez niej nie mieliby mocy do pokonywania swoich słabości i grzechów”.

„Eucharystia jest dla nas źródłem, przy którym się spotykamy i z którego czerpiemy wodę życia, którą jest sam Chrystus” – podkreślił.

Ks. abp Wacław Depo przypomniał, że Mszy św. Wieczerzy Pańskiej towarzyszy obrzęd obmycia nóg 12 mężczyznom, którzy symbolizują 12 apostołów zgromadzonych w Wieczerniku.

„Obrzęd ten uzmysławia nam, że skoro uznajemy Chrystusa za zbawiciela i karmimy się Jego Ciałem i Krwią, przemienionymi w chleb i wino mocą Ducha Świętego, to mamy być tak jak On sługami dla innych. Bo skoro On – nasz mistrz i nauczyciel – obmywa nam nogi, to i my powinniśmy to robić wobec naszych braci” – powiedział.

Jak wskazał metropolita częstochowski, apostoł Piotr nie chciał przyjąć od Chrystusa tego oczyszczenia, jednak Jezus uświadomił mu, że jeśli mu się nie podda, nie zrozumie tajemnicy oddawania swego życia za braci.

„Liturgia Wieczerzy Pańskiej uzmysławia nam, że z każdej Eucharystii musimy wychodzić lepsi, przemienieni i zdolni do umywania nóg naszym braciom” – mówił.

Zaznaczył, że pod koniec Mszy św. Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Ciemnicy, która ma nam przypomnieć brutalne pojmanie, uprowadzenie i uwięzienie Chrystusa.

„Ciemnica to także symbol naszych egzystencjalnych pytań, na które nie znamy odpowiedzi – pytań o sens cierpienia i śmierci. Z drugiej strony obecność w Ciemnicy Najświętszego Sakramentu uświadamia nam, że Chrystus schodzi wraz z nami w te nasze ciemności” – wyjaśnił.

Jednocześnie zastrzegł, że obecny w Ciemnicy Najświętszy Sakrament ma przypominać, że ostatecznie Chrystus odniesie zwycięstwo nad każdą ciemnością, bo z tym samym Chrystusem później wyjdziemy z kościołów w procesji rezurekcyjnej.

„Ten poniżony, uwięziony i w końcu ukrzyżowany i zabity Chrystus żyje pośród nas. Mamy tu zestawienie ciemności wiary i jasności łaski nowego życia” – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl