Ormiański krzyż stanie przed Świątynią Opatrzności Bożej

Kamienny krzyż, tzw. chaczkar, zostanie odsłonięty i poświęcony w sobotę 22 września przed Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie – poinformował PAP w poniedziałek rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

Krzyż to dar Ormian dedykowany św. Janowi Pawłowi II jako przyjacielowi Armenii w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ustanowienia pierwszej Republiki Armenii.

Ks. Przemysław Śliwiński dodał, że w związku z uroczystością w sobotę o godz. 12 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w rycie ormiańskokatolickim. Będzie jej przewodniczył ks. abp Rafał Minassian, eparcha Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej, a weźmie w niej udział metropolita warszawski, a zarazem zwierzchnik Kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce ks. kard. Kazimierz Nycz. Po mszy zostanie odsłonięty i pobłogosławiony chaczkar ufundowany przez ambasadora Armenii w Polsce Edgara Ghazariana oraz abp. Rafała Minassiana.

„Chaczkar to krzyż kamienny typowy dla Armenii, słowo chacz znaczy krzyż, a kar to kamień” – wyjaśnia ks. prof. Józef Naumowicz, duszpasterz ormiańskiej parafii centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku z siedzibą w Warszawie. „Krzyż jest przedstawiony jako drzewo życia, z bogatą ornamentyką i symboliką ormiańską. Na ogół nie ma na nim postaci Chrystusa. U podstawy chaczkaru znajduje się kula – jako symbol ziemi” – opowiada duszpasterz.

Krzyż, który stanie z lewej strony Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie to prawdopodobnie pierwszy w Polsce, jak i na świecie, chaczkar dedykowany Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę jego pontyfikatu.

„Ormianie pamiętają jego wizytę w roku 2001 z okazji 1700-lecia chrztu Armenii i cenią zasługi dla dialogu między Kościołem katolickim a Ormiańskim Kościołem Apostolskim” – zauważa ks. prof. Naumowicz.

Chaczkar upamiętni też więzi polsko-ormiańskie. Na ziemiach polskich Ormianie są obecni od 650 lat. W ubiegłym roku była obchodzona rocznica nadania przez króla Kazimierza Wielkiego przywileju Ormianom we Lwowie.

Kamienny krzyż ma być też upamiętnieniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100. rocznicy ustanowienia pierwszej Republiki Armenii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl