fot. twitter.com/prezydentpl

Trwają uroczystości związane z pochówkiem w Polsce prezydentów II RP na uchodźstwie

W Warszawie rozpoczęły się uroczystości związane z pochówkiem w Polsce prezydentów II RP na uchodźstwie – Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

W sobotę na stołecznym lotnisku Okęcie wylądował samolot ze szczątkami prezydentów, które do tej pory spoczywały na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii.

W uroczystości powitalnej uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki. W swoim wystąpieniu wskazał, że dzięki zaangażowaniu prezydentów na uchodźctwie, polski naród przetrwał komunizm.

– To oni w mrocznych czasach niewoli komunistycznej przechowywali insygnia Rzeczypospolitej. To oni – wraz z innymi działaczami na uchodźctwie – byli depozytariuszami pamięci, ciągłości państwa polskiego, a także strażnikami nadziei. To dzięki ich wytrwałości naród polski trwał przez dziesięciolecia niewoli komunistycznej i dotrwał do roku 1989, kiedy zawitała do nas jutrzenka wolności – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Po powitaniu na lotnisku kondukt z trumnami prezydentów wyruszył do Świątyni Opatrzności Bożej. Tam rozpoczęła się Msza święta żałobna, której przewodniczy ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W Eucharystii uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. O godz. 16.45 w Mauzoleum Prezydentów RP w podziemiach świątyni nastąpi złożenie trumien do sarkofagów.

 

RIRM

drukuj